Frýdecko-místecký radní a zastupitel Petr Rafaj (ČSSD) rezignoval na všechny své politické funkce. Stalo se tak poté, co jej v červenci prezident republiky Václav Klaus jmenoval do funkce předsedy Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Petr Rafaj pracoval v zastupitelstvu a radě města celých posledních jedenáct let od roku 1998, přičemž až do roku 2002 byl zároveň i místostarostou Frýdku-Místku. Kromě toho byl posledních sedm let až do letošního července také poslancem Parlamentu České republiky. I na tento post byl nyní nucen rezignovat, protože podle zákona je poslanecká funkce s postem předsedy ÚOHS neslučitelná. V neposlední řadě Petr Rafaj opustil i vedení Regionu Beskydy, v jehož čele stál od jeho založení v roce 2000.

Petra Rafaje nyní v jeho četných funkcích vystřídali náhradníci. Členem frýdecko-místeckého zastupitelstva se tento týden stal Vilibald Pintzker (ČSSD). Před složením zastupitelského slibu o sobě prozradil, že po absolvování vysoké školy pracoval v ostravsko-karvinských dolech a momentálně je zaměstnán u stavební firmy. Je ženatý a má tři děti. Poté frýdecko-místečtí zastupitelé už v obměněném složení zvolili i nového radního. Stal se jím zkušený komunální politik Jaroslav Chýlek (ČSSD), který v zastupitelstvu města pracuje už jedenáct let. Posléze došlo i na dovolbu člena finančního výboru za odstoupivšího Rafaje. Stal se jím novopečený zastupitel Vilibald Pintzker. Novou předsedkyní finančního výboru se pak namísto Rafaje stala zastupitelka Pavlína Nytrová (ČSSD).

Kromě nových funkcionářů zastupitelé schválili také přerozdělení Rafajových kompetencí mezi primátorku, její náměstky a uvolněného radního Ivana Vrbu. To ovšem bylo vodou na mlýn opozice, která se dožadovala vysvětlení, jak primátorka města a zároveň senátorka Eva Richtrová bude dávku dalších povinností zvládat. „Kumulace vašich funkcí dosahuje rekordních výšin, proto mě zajímá, jestli další povinnosti budete schopna plnit v potřebné kvalitě,“ ptal se zastupitel Rafael Kučík (ODS). Primátorka jej však ujistila, že vzhledem ke stavu, jaký v politice vládne, stíhat určitě bude.