„Můj děda František Volný byl zakládajícím členem, on byl můj vzor," vysvětlil Petr Špaček s tím, že ve Fryčovicích má i nemovitost, což je další důvod, proč má k místním zahrádkářům blízko. Žije v rodinném domku, a tak měl přírodu vždy blíž než městské děti. Práce na zahradě se postupem času stala jeho koníčkem.

Na podzimní výstavě, která se konala v opravené budově bývalé fary ve Fryčovicích, vystavil mimo jiné pět odrůd jablek. „Určitě jsem pyšný na spartany – je to výborné jablíčko o Vánocích, strašně slaďoučké," pravil například s tím, že jabloně vysázel už jeho děda. Mezi výpěstky, kterými se Petr Špaček pochlubil, byly papriky odrůdy Hamík. Na výstavě se prezentuje svými výpěstky každý rok – a pokaždé zdůrazňuje, že nikdy nesáhne k žádným postřikům. „Příroda si s tím musí poradit sama. Hlavním smyslem je ekologická potravina, a proto nepoužívám vůbec žádné chemikálie," shrnul Petr Špaček. Své znalosti, dovednosti a zkušenosti předává dětem na ZŠ Petřvald na Novojičínsku. Doma chová slepice, králíky i ovce – těm s oblibou říká „ekologické sekačky".

„Letos těch jablíček není tolik, ale už jsem jich měl i dvě tuny. To byl jeden extrémní rok," pravil Petr Špaček, jenž přitom zdůrazňuje, že veškeré produkty má rodina pro vlastní potřebu. Muž si pochvaluje fungující fryčovickou moštárnu, podle něj je totiž důležité, že lidé z obce a okolí mohou mít kvalitní mošt – třeba z ovoce, které není vhodné k uskladnění. Jeho záliba mu zabere mnoho volného času, toho však nelituje. „Nevěnuji se tomu jen já, ale i mí rodiče. Bydlíme v Brušperku, tam je členkou zahrádkářského svazu mamka," doplnil Petr Špaček.

Chválí ho i Lubomír Oborný, který fryčovickou organizaci ČZS vede už dvacet let. „Máme pár členů z okolních obcí, dokonce i z Ostravy nebo ze Sklenova. Naše činnost zkrátka přitahuje i lidi odjinud. Pan Špaček se zapojuje velmi aktivně, je to solidní člen. Snaží se pěstovat ekologicky, tím se netají. To se mi líbí, to je v pohodě," řekl redakci Lubomír Oborný. Sám spolek označuje za svůj elixír života. „Kdybych ty lidi kolem sebe neměl, tak už tu nejsem," prohlásil na tradiční výstavě ve Fryčovicích.