Strážníci to měli jako na dlani: Mladý muž šmejdil podchodem, při tom se choval jako pod vlivem pervitinu či duševního onemocnění, nahlížel do odpadkového koše, nakonec převrátil a zničil piano. A okamžitě byl chycen.

Podle dostupných informací se toho dopustil sedmadvacetiletý muž zbavený svéprávnosti, za něhož teď jedná soudem určený opatrovník. Vandala čeká postih přinejmenším za přestupek proti majetku.

Okresní soud ve Frýdku-Místku.
Soud ve Frýdku-Místku zprostil radní obžaloby v případu předražených zakázek

Z městské příspěvkové organizace Kultura F≈M sice k jeho osobě nic bližšího neuvedli, nicméně potvrdili, že se chystá omluva. „Ano, kontaktovali nás z tohoto důvodu. Rádi by pro nás natočili i video v tomto duchu. Sdělili jsme, že ho mají zpracovat, zaslat oficiálně do e-mailové pošty a my ho posléze zveřejníme na našem webu i na sociálních sítích,“ informovala Michaela Kokešová Kocourková za její produkci a marketing.

Město obratem po rozbití piána vydalo výzvu, že poptává od dárců jiné. „Nabídek se nám sešlo okolo deseti a velice za ně děkujeme. Některé nástroje nebyly vhodné, ale jedno jsme vybrali hned, dnes už je na původním místě v podchodě v Místků. Další vybereme pro umístění do Národního domu a zbytek po domluvě s jejich majiteli nabídneme dále veřejnosti pravděpodobně jen za odvoz,“ uváděla produkční z Kultury F≈M.

„Jste skvělí a tleskám,“ vzkázal směrem k ochotným dárcům Petr Korč, primátor Frýdku-Místku. V tomto městě se piana objevily na veřejnosti v letech 2015 a 2018, jedno je v „křížovém“ podchodě v místecké a druhé v podchodě pod nádražím v jeho frýdecké části. Kulturní pracovníci zmapovali, že využívanější je to u železnice, na obě také chodívá hrát pravidelně několik hudebníků. A rovněž jsou třeba co čtvrtletí naladit.

Lembergerova továrna.
Historickou unikátní továrnu ve Frýdku-Místku koupila Marlenka

„Tak, já osobně chodívám zahrát často, i jako muzikant věnující se hudbě profesionálně. Sice mám doma elektrický klavír s úhozem a za možnost zabrnkat si na klasický klavír i venku jsem rád,“ nechal se slyšet místní pianista Ladislav Kokesch. Nový nástroj v Místku také hned vyzkoušel a lidé se opět zastavovali. Piano je sice „pod kamerami“ strážníků, ale kulturní organizace raději jeho stoličku přikurtovala řetězem.