„Nový majitel pozemku zkoumal stav podloží pro stavbu obchodního centra. V jednom vrtu se jim to nezdálo – odebraly se vzorky vody a zjistila se kontaminace,“ řekl redakci starosta Petr Sagitarius.

Jedna rodina musí využívat cisternu

Uvedl, že věc byla nahlášena České inspekci životního prostředí (ČIŽP) a dalším institucím. Okamžitě se provedly odběry vzorků ve studních. V nich sice byly naměřeny nižší hodnoty než v samotném vrtu, voda však přesto představuje vážné nebezpečí. „ČIŽP absolutně nedoporučuje ani cokoli zalévat,“ poznamenal starosta. Havárie se dotkla zejména dvou domků, ve kterých žije jedna rodina. „Je tam přistavena cisterna s pitnou vodou. Rada se teď bude zabývat tím, jak těm lidem pomoci. Všichni ostatní jsou napojeni na vodovod, vodu ze studní však dosud na zalévání zahrádek používali,“ konstatoval Petr Sagitarius.

Podle něj se v těchto dnech provádí takzvaný doprůzkum, tedy důkladný rozbor podloží. „Zjednodušeně řečeno, udělá se mapa s rozsahem kontaminace. Pak dojde k nacenění, kolik by stála dekontaminace. Doprůzkum platí majitel pozemku, který se k tomu zatím staví vstřícně, což je samozřejmě velké plus. O celé události byl informován i krajský úřad, který v rozpočtu s ekologickými haváriemi počítá,“ naznačil jablunkovský starosta.

O kontaminaci se mluví dlouho

Myslí si, že konkrétní původce havárie bude dnes už jen těžko dohledatelný. „Město nikdy nebylo vlastníkem pozemku. Stávala tam fabrika Eta Hlinsko, ve které se vyráběly kryty na elektromotory a vložky do bot, ale koncem osmdesátých let to skončilo. Používal se tam takzvaný perchlor. Mezi lidmi se povídalo léta, že tam něco bude, řada z nich v té Pilaně i pracovala,“ připomněl Sagitarius.

Přestože doufá, že kontaminována je jen část území, sanace podle něj i tak bude „během na dlouhou trať“.

Přečtěte si také: Další petice v Jablunkově. Tentokrát kvůli obchodnímu centru