„Pinsa je předchůdkyně dnešní pizzy,“ vysvětlil Jakub Václavínek, provozovatel restaurace Imrvére, frýdlantské Hospůdky u sauny i metylovické Hospůdky na hřišti. A ani v jednom podniku už klasickou pizzu v česko-italské kombinaci nevedou.

„Kdysi neznali kulaté formy, těsto se jednoduše vyválelo a bylo to,“ popsala Jakubova sestra Gabriela otáčející se taktéž v kuchyni. Pinsa je podle ní „vynálezem“ chudších zemědělců či pastevců z italského regionu Lazio, kteří tyto placky kdysi používali i jako oběti bohům.

„Podstatný rozdíl je ale v mouce, nyní se těsto dělá ze mixu pšeničné, rýžové a sojové, dříve se používala i ovesná,“ vylíčil Jakub Václavínek, který tuto novinku připravuje strávníkům přibližně padesátkrát v pracovním týdnu. Vzhledem k delší době kynutí těsta pinsy oproti těstu na pizzu se jim musí zásobit vždy s předstihem.

close Hospůdka u sauny vedle frýdlantského koupaliště, kde Jakub a jeho sestra Gabriela dopékají a zdobí předchůdkyně italské pizzy jménem pinsa. info Zdroj: Deník/Radek Luksza zoom_in Hospůdka u sauny vedle frýdlantského koupaliště, kde Jakub a jeho sestra Gabriela dopékají a zdobí předchůdkyně italské pizzy jménem pinsa.

Korpusy (ne nepodobné sladkým nebo slaným koláčům z plechů v domácích kuchyních) pečou na dřevěném uhlí v Imrvere v takzvaném josper grillu (kombinuje troubu a grill - pozn. aut.). „To z nich dělá luxusní záležitost,“ zmínila Gabriela. Zdobení je stejné jako v pizzeriích, přísady se dávají na rajčatový či smetanový podklad.

„Margherita, Spinaci, Hawaii, Vegetariana, Picanto, Tono, Quattro Formaggi, Principessa…“ vybral z jídelního lístku Jakub Václavínek. Hodně poptávanými jsou ty dvě poslední zmíněné – neboli se čtyřmi sýry, respektive více italskými uzeninami a papričkami jalapeño. A i ty smetanové jsou oblíbené.

Nápad přijít na trh s pinsou přišel od dodavatele italských surovin Libora, jenž vyzdvihl: „Nikdo v okolí ji nemá“. Hosté si, jak Jakub dodal, na novinku rychle zvykli. Jeho podniky mají ostatně právě dnes – u příležitosti mezinárodního svátku pizzy – na pinsu akce 2 + 1 zdarma.