Na jedné straně stojí hlavně zástupci koalice, tedy hnutí ANO a ČSSD. Ti se při projednání koaliční smlouvy dohodli, že tyto posty, nově štědře placené, připadnou opozici. Konkrétně pozice uvolněného předsedy finančního výboru pro KDU-ČSL, kontrolní výbor má řídit zástupce komunistů.

S tím ale nesouhlasí hnutí Naše Město F-M. „Jsou to naprosto zbytečné funkce. Doposavad měly tyto výbory své předsedy, celou dobu to ale fungovalo bez uvolněných funkcionářů," poznamenal předseda hnutí Jiří Kajzar.

Primátor Vrbata: Nemáme co skrývat

Nesváry spočívají v jednoduchém principu neuvolněný politik pobírá jako předseda finančního či kontrolního výboru spíše symbolickou odměnu. Pokud ale je v uvolněné funkci, dostane peníze, jejichž výše vychází z nařízení vlády. Měsíčně jde o více než šestačtyřicet tisíc korun.

„Je to naprosto neadekvátní, předseda výboru nemá pevnou pracovní dobu," pochybuje Jiří Kajzar nad jejich pracovním vytížením. V zastupitelstvu byl proti návrhu jako jediný, ostatní členové hnutí buď nehlasovali, nebo se zdrželi. Nehlasoval ani lidovec Marcel Sikora. Většina, tedy ANO, ČSSD, KSČM i KDU-ČSL, zvedla souhlasně ruku.

„Říkali jsme, že chceme být maximálně transparentní a spolupracovat napříč spektrem. Nemáme co skrývat," upozornil primátor Radim Vrbata na fakt, že obě předsednické funkce patří opozici. Podle něj to nakonec může pomoci uspořit městu peníze. „Když si uvědomíme, s kolika penězi město hospodaří, tak si myslím, že by se to mělo městu vrátit," míní primátor.

Frýdek-Místek ročně hospodaří s více než jednou a čtvrt miliardy korun

Členy finančního i kontrolního výboru vybrali zastupitelé při svém ustavujícím zasedání. Předsedou kontrolního výboru zůstává Ivan Vrba z KSČM, o předsedovi finančního výboru zatím není jasno, rozhodne se až na dalším zastupitelstvu. To se uskuteční 15. prosince.

Část opozice se podivuje i nad tím, proč koalice zároveň rozhodla o vzniku postu uvolněného radního pro obchvat. V minulém volebním období se obchvatu věnoval náměstek primátora Dalibor Hrabec, teď agenda připadne Jakubu Míčkovi z hnutí ANO. „Bavíme se o ohromných finančních prostředcích. Jestli tady budeme řešit, že se obchvatu za město opravdu intenzivně věnuje jeden člověk a že je to ztráta peněz, tak si myslím, že řešíme věci, které nejsou měřítkově úplně srovnatelné," říká Radim Vrbata.

„Město má svou majetkoprávní část vyřešenou, možná tam zbývají nějaké drobnosti," argumentuje Jiří Kajzar. Podle primátora ale má funkce uvolněného radního svůj účel.

„Pro nás je obchvat priorita. Myslím si, že všichni v zastupitelstvu deklarovali, že chceme dotáhnout obchvat do finální fáze. Musíme pro to udělat maximum," burcuje Radim Vrbata.