„Musíme zjistit, co je reálné zda vypsat architektonickou soutěž, nebo obnovit původní vzhled kašny," uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Jiří Kajzar s tím, že replika je „sázka na jistotu". O tom, zda podle dostupných nákresů vytvořit původní kašnu, nebo usilovat o moderní vzhled, diskutují také lidé na sociální síti facebook. Přestože malá část diskutujících zpochybňuje samotný nápad na stavbu kašny, drtivá většina je pro vytvoření repliky. „Také jsem pro repliku, moderny už je ve městě dost," napsala například Lenka Koutná.

Návrh musí projednat vedení města. „Do měsíce bychom mohli vědět, zda se to uskuteční a jakou formou. Pokud by zvítězila obnova původní kašny, musela by se vyřešit projektová dokumentace a vypsat výběrové řízení na zhotovitele," řekl Kajzar s tím, že kašna by se mohla stát skutečností příští rok. V případě vypsání i architektonické soutěže by se záměr jak prodloužil, tak podražil.

Kašna se nacházela na rohu náměstí, který je nejblíže křižovatce „U Rady". Nově by mohla vzniknout před bývalou Landovou drogerií. Podle historika Jaromíra Poláška byla odstraněna přibližně kolem let 1910 až 1912. Důvodem s nejvyšší pravděpodobní bylo vybudování obecního vodovodu. Lidé z Místku dříve využívali nečištěnou vodu z Ostravice.

„Pokud neměli lidé studnu, brali vodu z obecních výtoků nebo z kašny. Pak se vybudoval vodovod s litinovýma rourama, táhla se čistá voda od Chlebovic. Kašna nebyla potřeba, možná se jim tehdy nezdála estetická," popsal Jaromír Polášek, který zároveň předsedá Komisi pro obnovu kulturních míst, historických památek a významných lokalit ve Frýdku-Místku. Ta se obnovou kašny zabývá. A její členové podle Poláška také chtějí pokračovat v historické tradici. (rym)