Na srpnovém zastupitelstvu obce Hnojník se řešila otázka, jak získat hnojnický zámek. Částka za nákup zámku by nebyla vyšší než 10,5 miliónů korun a splátky hypotečního úvěru by se pohybovaly kolem 50 tisíc korun měsíčně.

„Na revitalizaci parku lze získat dotaci a využití zámecké budovy je dlouhodobější záležitostí, nabízí se umístění svatební síně, kvalitní restaurace nebo výstavních sálů. Jen pro připomenutí uvádím, že splátky úvěru na hotel Park jsou ve stejné výši,“ řekl člen zastupitelstva Tomáš Peterek.

Na posledním zastupitelstvu obce, které proběhlo 11. října, navrhl Tomáš Peterek vyhlášení obecního referenda o koupi zámku.

Občané by v něm vyjádřili svůj souhlas či nesouhlas se získáním zámeckého areálu – parku a zámku Hnojník do vlastnictví obce. Obdobné referendum v Hnojníku proběhlo v roce 2013. Tehdy se jednalo o koupi hotelu Park.

Na zastupitelstvu zaznělo také možné datum konání místního referenda. Zastupitel obce Peterek navrhl, aby se konalo současně s prezidentskými volbami, tedy v lednu 2018.

Starosta Miroslav Molin ovšem termín přesunul na říjen 2018, kdy budou probíhat komunální volby s tím, ať si koupi zámku řeší nové zastupitelstvo.

Ještě před referendem se ovšem bude muset vypracovat návrh, který seznámí občany s návrhem využití zámku a přilehlého parku společně s vyčíslením investic.

Peterek teď musí zpracovat a předložit zastupitelstvu záměr Obnova zámeckého parku a zámku Hnojník. Následně se objedná zpracování studie u vybrané projekční kanceláře.