Co říká zákon?Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu obuté zimní pneumatiky, pokud se mezi 1. listopadem a 31. březnem na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Za porušení mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do 2000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, mohou mu další jízdu zakázat.

Poměrně velká fronta se už od ranních hodin tvořila před pneuservisem Skotnica v Jablunkovské ulici v Třinci. „Změna počasí se odrazila okamžitě. Během pondělního dopoledne jsme přezuli asi dvacet osobních aut. Mezi nimi bylo i několik dodávek. Mnohem větší nápor očekáváme od 1. listopadu, kdy na povinnou výměnu upozorňuje vyhláška," sdělila ze zdejšího pneuservisu Irena Skotnicová s tím, že ceny za kompletní přezutí nechali na loňské výši. „Zákazníky to vyjde opět na pět set korun. O zdražování jsme neuvažovali," dodala Irena Skotnicová.

První zákazníky už přivítali i v Beskyd servisu v Revoluční ulici ve Frýdlantu nad Ostravicí. „A musím říct, že se jednoznačně jednalo o rozumné šoféry. I když na vozovkách zatím sníh neleží, už při teplotách pod sedm stupňů není jízda na letních gumách moc bezpečná. Tyto pneumatiky jsou totiž vyráběny z jiného materiálu, který nemá takovou přilnavost k vozovce," porovnával servisní pracovník Viktor Černý. I zde si za celkové nahození účtují pětistovku.

O přezutí už vážně uvažuje i frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. „Musím jít přece ostatním příkladem. Řidiči by měli vědět, že se brzdná dráha na letních pneumatikách prodlužuje. Během zimního období budeme mít i v našem regionu několik dopravních akcí, při nichž se policisté zaměří i na kontrolu zimního přezutí. Měřit budou také hloubku dezénu. Prohřešky jsme v minulých letech zaznamenali zvláště u kamionů. Tyto kontroly ale nebudou cílené," uzavřel policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.