Dle posledního měření Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje došlo ke zhoršení kvality vody v nádržích Baška a Olešná, kde je nyní voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi a vodní nádrž Těrlicko vykazuje zhoršenou jakost vody. Přehrada v Brušperku, která bojuje s výskytem cerkarií, už není vhodná ke koupání vůbec.

Cerkárie způsobují cerkáriovou dermatitidu. Toto onemocnění se projevuje zarudnutím kůže, vyrážkou a intenzivním svěděním. Masivní infekce může způsobit otoky napadených končetin, zvýšenou teplotu, nevolnost či průjem. 

Ideální podmínky ke koupání v současnosti vykazuje pouze vodní nádrž Žermanice na všech třech svých plážích v Dolních Domaslavicích, v Lučině i Soběšovicích. Kemp Lučina u Žermanické přehrady prošel rozsáhlou rekonstrukcí a návštěvníci kempu se letos dočkají nové recepce, sociálních zařízení a dvaceti chat.

„Čekáme už jen na zapojení elektřiny do recepce a chatek, předpokládáme otevření kempu do konce tohoto týdne,“ uvedl David Kubíček, ředitel kempu Lučina. Informace o dostupnosti kempu po rozsáhlé rekonstrukci pro veřejnost lze ověřit na telefonním čísle 724 157 001.

Zájemci o kempování u Žermanické přehrady mohou využít i další kempy Pod Husarůvkou v Soběšovicích nebo kemp U Rybárny v Dolních Domaslavicích. Kemp Pod Husarůvkou má kapacitu dvě stě míst pro stany nebo přívěsy a nabízí ubytování ve vybavených karavanech přímo u vody. V kempu je půjčovna šlapadel a je vhodný i pro rybáře.