Zrekonstruovaná bývalá textilní škola bude nyní sloužit jako multifunkční prostor pro strážníky. V pátek 17. května se strážníci přestěhovali do budovy, kterou město v minulosti získalo směnou se společností Slezan Holding. Zázemí v ní našli strážníci městské policie a přestupkové oddělení odboru vnitřních věcí magistrátu.

Rekonstrukce za necelých 78 milionů

Projekt rekonstrukce bývalé školy se táhne už od roku 2022, kdy se odhadovala odhadovala cena přestavby na 62 milionů korun a strážníci se měli stěhovat už v první polovině roku 2023. Z důvodu prodloužení rekonstrukce se termín stěhování posunul na listopad až prosinec téhož roku a cena přestavby byla navýšena na 74 milionů. I tento rozpočet ale nebyl dodržen. „Cena díla podle posledního dodatku je 79,5 milionu korun," řekla v dubnu Deníku tisková mluvčí města Jana Musálková Jeckelová o částce, na kterou se přestavba měla vyšplhat. Nakonec rekonstrukce dle jejího vyjádření při květnovém předání budovy vyšla necelých 77,5 milionu korun včetně DPH, s tím, že necelých 32 milionů korun činila dotace z rozpočtu Státního fondu podpory investic a 15,5 milionu korun získalo prostřednictvím bezúročného úvěru.

Podle vyjádření magistrátu, úpravy zahrnovaly i inženýrské sítě. „Bylo nutné vyřešit zásobování teplem a teplou vodou nejen pro novou služebnu, ale také pro bytové domy s nebytovými prostory podél Slezské ulice. Toto zásobování je aktuálně řešeno prostřednictvím výměníkové stanice společnosti DISTEP a.s. v zadním traktu budovy, kdy pro napojení budov podél Slezské ulice bylo nutné provést protlak pod Těšínskou ulicí,“ popsal náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

V prvním patře budovy sídlí kontaktní centrum a přestupkové oddělení magistrátu. V druhém patře řeší strážníci administrativu, obsluhují dispečink a mají k dispozici sociální zázemí, šatny se sprchami a instruktážní místnost.

Součástí rekonstrukce bylo vybudování 7 nových parkovacích míst pro vozidla strážníků, stání pro imobilní občany, přístřešek pro kola a motocykly za objektem. Dále úprava prostoru před budovou, kterou lemují zídky z pohledového betonu. Vstup do budovy je ozvláštněn plochou z cortenu, oceli s výjimečnou odolností proti povětrnostním vlivům. Je připomínkou tradičního vyrábění plechů ve frýdecko-místeckých válcovnách.

Ke služebně se přidají i byty Slezanu

„Poloha nové služebny městské policie je strategická. Cílem města bylo vytvořit bezpečnostní centrum blízko budoucího dopravního uzlu u vlakového nádraží, kde vznikne nový dopravní terminál a přesune se tam autobusové nádraží. Promění se celý prostor přednádraží, kde vznikne nová čtvrť. Byty se službami vybuduje vlastník areálu Slezan Holding a.s., se kterým spolupracujeme na základě memoranda. Memorandum je výsledkem dobré spolupráce se Slezanem a chrání průmyslové budovy s historickou hodnotou, které ve městě musejí zůstat jako připomínka slavné textilní historie ve Frýdku-Místku,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Zmiňované memorandum je z roku 2016 a pojednává o spolupráci města se společností Slezan Holding. V dubnu 2023 měli zástupci města o tom, jak bude bulvár za rok vypadat, velmi jasnou představu. „Doufáme, že v příštím roce se už dostaneme k samotné realizaci bulváru jako nové spojky mezi sídlištěm Slezská a novým dopravním terminálem,“ prohlásil Jiří Kajzar, taktéž z politického hnutí Naše Město F-M. Snad tedy podle posledních slov pana primátora z tohoto pátku, je naplnění slibů z memoranda na nejlepší cestě.

Původní služebna městské policie na třídě TGM bude nabídnuta formou licitace k prodeji.