Na horách tak do konce pracovního týdne spadne až 70 centimetrů sněhu, mohou se tvořit sněhové jazyky a závěje. V níže položených oblastech má pršet. Před větrem a sněhem varovali meteorologové už ve středu, dnes platnost výstrahy rozšířili do pátečního poledne.

„Na horách od výšky 700 metrů očekáváme intenzivní sněžení a novou sněhovou pokrývku ve čtvrtek od deseti do 50 centimetrů a v pátek od pěti do 20 centimetrů. Nárazy jihozápadního, postupně západního větru dosáhnou během čtvrtka v nižších polohách 75 až 110 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor až 130 kilometrů za hodinu,“ upozornil ČHMÚ s tím, že extrémně silný vítr bude v Ústeckém kraji. Podle Beaufortovy stupnice rychlosti větru tak lze očekávat mohutnou vichřici, na horách pak orkán. Situace by se měla uklidnit do pátečního poledne

Vichr v kombinaci se sněžením navíc může způsobovat sněhové závěje a jazyky. Ty se budou tvořit v polohách od 600 metrů nad mořem. Odborníci kvůli počasí doporučují opatrnou jízdu autem, kromě zimních pneumatik by si měli řidiči do hor vzít i sněhové řetězy. Návštěvníci hor by se také neměli vydávat na hřebenové túry.

Silný vítr sužuje Česko už od středy, kvůli vichru a sněžení se uzavřely pro kamiony některé silnice a hraniční přechody. Například ve středních Čechách dnes v noci vichr ničil střechy a porážel stromy.

Aktuální předpověď počasí pro Moravskoslezský kraj na čtvrtek 5. lednaa pátek 6. ledna 2012

Situace:
Hluboká tlaková níže bude postupovat ze Severního moře nad jižní Balt. Frontální systém s ní spojený postupuje přes naše území k východu.

Počasí (11-22):
Zataženo se sněžením, v polohách pod 500 m déšť se sněhem nebo i déšť.Na horách trvalé a vydatné sněžení. Nejvyšší teploty 0 až 3 °C, na horách
-3 až +1 °C. Silný jihozápadní vítr 8 až 13 m/s v nárazech 20 až 30 m/s, na hřebenech hor až 35 m/s. Večer se bude vítr měnit na západní a bude
přechodně slábnout.

Rozptylové podmínky: dobré

Upozornění: Vítr bude v nárazech dosahovat 75 až 110 km/h, na hřebenech hor až 130 km/h. Nad 600 m se budou během dne tvořit sněhové jazyky, na horách závěje. Na horách očekáváme až 30 cm nového sněhu.

Předpověď na noc a pátek

Situace:
Tlaková níže bude postupovat přes severní Polsko k jihovýchodu a bude se vyplňovat. Od západu se k nám během dne bude rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu.

Počasí v noci (22-07):
Zataženo až oblačno, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v polohách pod 300 m i srážky smíšené. K ránu opět srážky četnější. Na horách zataženo s trvalým a vydatným sněžením. Nejnižší teploty +1 až -2 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 7 až 12 m/s, v nárazech 20 až 25 m/s.

Počasí přes den (07-24):
Převážně zataženo s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Na horách i nadále trvalé a vydatné sněžení. K večeru začnou srážky ustávat. Nejvyšší teploty -1 až +2 °C, na horách -4 až 0 °C. Čerstvý severozápadní vítr 6 až 10 m/s, místy v nárazech kolem 20 m/s, na horách až 25 m/s bude slábnout.

Rozptylové podmínky: dobré

Upozornění: Vítr bude v nárazech dosahovat 75 až 90 km/h. V polohách nad 500 m se budou i nadále tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Na
horách očekáváme až 20 až 30 cm nového sněhu.


Předpověď počasí pro Moravskoslezský kraj na sobotu 7.1. a na neděli 8.1.2012


Situace:
Výběžek vyššího tlaku vzduchu zeslábne a přes naše území bude v sobotu postupovat okluzní fronta. V neděli přejde přes naše území další frontální systém.

Předpověď na sobotu (00-24):
Zpočátku oblačno, místy přechodně až polojasno, místy sněhové přeháňky, hlavně na horách. Odpoledne od západu zataženo se sněžením, postupně pod 500 m déšť. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, nejvyšší denní 0 až 4 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 5 až 10 m/s, místy nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s.

Upozornění: Na horách se budou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Předpověď na neděli (00-24):
Zataženo až oblačno, občas sněžení, v polohách pod 400 m srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 0 až 4 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s.

Upozornění: V polohách nad 500 m bude pokračovat tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí.


*Zdroj: ČHMÚ RPP Ostrava-Poruba / Barbora Tobolová /www.chmi.cz