Podle údajů Úřadu práce (ÚP) poklesl podíl lidí bez práce na konci března 3,5 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu méně než v únoru.

Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a na vývoji se příznivě podepisuje i příchod jarního počasí, kdy se postupně rozjíždějí sezonní práce. Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech.

„Letošní březnová hodnota je, pokud jde o počet uchazečů o zaměstnání, nejnižší od roku 1997, kdy tehdejší úřady práce hlásily 199 597 nezaměstnaných,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Podíl nezaměstnaných je oficiálně uváděn až od roku 2013, předtím se uváděla míra nezaměstnanosti, ale tyto dvě veličiny jsou nesrovnatelné. Neoficiální podíl nezaměstnaných osob se podle zpětného dopočítání Úřadu práce pohyboval v regionu pod čtyřmi procenty naposledy v listopadu 2008, kdy začala sériová výroba v nošovické automobilce.

Na region pak tvrdě dopadla celosvětová krize, zkraje roku 2010 stoupala nezaměstnanost k osmi procentům. Trvalý pokles nastal až od roku 2014.

Většinu evidovaných uchazečů o zaměstnání tvoří na Frýdecko-Místecku muži, konkrétně 56,5 procenta.

Úřad práce evidoval na konci března celkem 2240 volných pracovních míst s místem výkonu práce v okrese Frýdek-Místek, což je o 396 volných pracovních míst více než ve stejném období roku 2017 a o 129 více než v minulém měsíci.

Na jedno volné pracovní místo tak připadalo zhruba dva a půl uchazeče o zaměstnání. Pro srovnání ke stejnému datu minulého roku na jedno volné pracovní místo připadalo 3,6 uchazeče.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza teplických prvňáků má dohru. První obviněný je z Frýdecko-Místecka
Poznáte lupiče z havířovské banky?
VIDEO: Poznáte bankovního lupiče? Ukradené peníze sbíral i ze země