„S příchodem zimy postupně končí sezónní práce zejména v zemědělství či stavebnictví, a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Nezaměstnanost během celého loňského roku kopírovala klasickou vývojovou křivku zohledňující sezónní vlivy. Zároveň ale v meziročním srovnání setrvale klesala.

Podíl nezaměstnaných osob na konci prosince stoupl v okrese Frýdek-Místek na tři procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v minulém měsíci. Oproti prosinci roku 2017 je to pokles o 0,8 procentního bodu.

Ilustrační foto.
Mapa "náplav": Odkud lidé utíkají a kam se stěhují? Vede okolí velkých měst

„K 31. prosinci úřad práce evidoval 2 115 žen, což je 46,1 procenta z celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání. V porovnání s předcházejícím měsícem se jejich počet zvýšil o 73. Počet mužů se zvýšil o 308,“ uvedli zaměstnanci frýdecko-místeckého pracoviště ÚP.

Z hlediska pracovních příležitostí evidoval úřad práce na konci roku celkem 2 383 volných pracovních míst s místem výkonu práce v okrese Frýdek-Místek, což je o 228 volných pracovních míst více než ve stejném období roku 2017 a o 141 méně než v minulém měsíci. Na jedno volné pracovní místo připadali téměř dva uchazeči o zaměstnání.

Ilustrační foto.
Policisté si posvítí na telefonující motoristy. Počet obětí nehod vzrostl

„Trh práce ovlivňoval stabilní rozvoj české ekonomiky, což se projevilo v celkovém růstu volných pracovních míst, a setrvalým poklesem podílu nezaměstnaných osob. Pozitivní je fakt, že se snižoval počet lidí nad padesát let, osob se zdravotním postižením nebo podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. Což v praxi znamená, že i tito klienti mají mnohem vyšší šance na pracovní uplatnění. Ze strany zaměstnavatelů nadále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech, ale také v sociálních službách či ve zdravotnictví,“ shrnula generální ředitelka ÚP ČR.

Třinec - ilustrační foto
Počet obyvatel Třince se loni opět mírně snížil

V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezónních prací a pracovních úvazků na dobu určitou, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste.

„V rámci celého roku 2019 můžeme očekávat stabilní situaci na trhu práce, obdobně jako tomu bylo loni. Zaměstnavatelé budou hledat například řemeslníky a opraváře, pracovníky na obsluhu strojů a zařízení nebo pomocné a nekvalifikované síly. Bez ohledu na vývoj ekonomiky se dá očekávat také vzrůstající poptávka po odbornících v technických profesích, oblasti informačních technologií a ve zdravotnictví,“ doplnila Kateřina Sadílková.

Frýdek-Místek. Ilustrační snímek.
Do frýdecko-místeckého okresu se lidé stěhují více než do okolí