O této situaci hovoří statistika počtu obyvatel každoročně vydávaná Ministerstvem vnitra České republiky k prvnímu dni nového roku. Znatelný úbytek pocítilo město Frýdek-Místek. Zatímco v loňském roce obývalo město 57 911 obyvatel, letos jich ve městě žije 57 541. „Například v sousedních Palkovicích přibylo za poslední rok 67 a ve Sviadnově 58 obyvatel. O 25 lidí více má také sousední obec Staré Město a o 18 Sedliště,“ uvedla mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková a potvrdila tak slova o desurbanizaci.

Podobný problém nastal i v Třinci. Město s nynějším počtem obyvatel čítající 35 970 lidí jich v loňském roce mělo o 275 více. Přitom i ve zdejších obcích počet obyvatel neklesl, ale mírně vzrostl. Například čísla obyvatel obcí Ropice a Vendryně se vylepšila o sedmnáct, respektive třináct obyvatel. Zatímco v Ropici žije 1632 obyvatel, ve Vendryni pak sídlí 4496 obyvatel.

Situace není jiná ani v Jablunkově, kde žije 5615 obyvatel a je jich tak oproti loňsku o 49 méně. Jen ve Frýdlantu nad Ostravicí je situace mírně lepší, počet obyvatel oproti loňsku vzrostl o 44 občanů a to na 10 074. Celková čísla zahrnují jak obyvatele České republiky, tak cizince.

Proti situaci na Karvinsku je ale odliv obyvatel z Frýdecko-Místecka mnohem slabší. Například Karviná je chudší oproti loňsku o 894 obyvatel „Svědčí to i o tom, že město nabízí příznivé podmínky pro život. Již několik let zde funguje MHD zdarma, investujeme do mateřských a základních škol, do nových dětských hřišť, do oprav a údržby komunikací i veřejné zeleně s množstvím parků. Příznivým faktorem je také dostatek pracovních příležitostí,“ myslí si, proč je situace ve Frýdku-Místku lepší, než ve vedlejší Karviné, primátor Michal Pobucký.

Na snímcích jsou prvňáčci z Jubilejní Masarykovy základní školy v Sedlištích. Třídní učitelkou je Lucie Jakobi.
Představujeme prvňáčky Jubilejní Masarykovy školy v Sedlištích