K 31. lednu měl frýdecko-místecký úřad práce v evidenci 10 795 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 85 více než v prosinci. Před rokem to však bylo ještě horší – tehdy bylo nezaměstnaných 11 509. Míra nezaměstnanosti v regionu je nyní 9,57 procenta, během čtyř týdnů se zvýšila „pouze“ o šest setin, meziročně však klesla téměř o jedno procento.

Ředitel Úřadu práce (ÚP) ve Frýdku-Místku Libor Černý uvedl, že na konci ledna bylo 10 134 uchazečů takzvaně dosažitelných a mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. Ženy tvořily 46 procent uchazečů a ÚP jich evidoval 4 985. „V porovnání s předcházejícím měsícem se jejich počet snížil o 82,“ uvedl Libor Černý. Během ledna klesl zhruba o pět procent i počet absolventů a mladistvých snížil, když ÚP evidoval v této skupině 743 osob.

Uchazečů v kategorii osob se zdravotním postiženým bylo 1 621, v porovnání s prosincem je to pokles o deset lidí.

V průběhu ledna požádalo o zprostředkování zaměstnání 1277 nových uchazečů, největší počet představovali zaměstnanci z odvětví „stavebnictví“, „obchod“ a „výroba kovů, kovových konstrukcí a kovodělných výrobků“. Z nově zaregistrovaných uchazečů jich 112 ukončilo samostatně výdělečnou činnost.

Do zaměstnání nastoupilo osm set lidí

Černý uvedl, že v lednu ukončilo evidenci a vyřazeno bylo 1192 uchazečů, což je oproti stejnému období loňského roku o 88 osob více. Nástup do zaměstnání oznámilo 799 lidí, tedy rovných 67 procent z těch, kterým úřad ukončil evidenci. Pro srovnání: v lednu 2010 nastoupilo do zaměstnání 716 lidí, což bylo 64,9 procenta vyřazených uchazečů.

Nejvíce umístěných uchazečů našlo počátkem roku uplatnění především v odvětvích „obchod“, „výroba kovů, kovových konstrukcí a kovodělných výrobků“, „administrativní a podpůrné činnosti“ a „ubytování, stravování a pohostinství“.

Volných míst přibývá hlavně u dělnických profesí

Z hlediska pracovních příležitostí evidoval úřad práce k 31. lednu 2011 celkem 549 volných míst v okrese Frýdek-Místek. To je meziroční nárůst o 32 volných míst, v porovnání s prosincem se počet míst zvýšil dokonce o 140. Přesto na jedno volné pracovní místo připadá přibližně 20 uchazečů.

Pro dělnické profese ÚP nabízel 362 vhodných volných míst, o 94 více než před rokem. U ostatních profesí to bylo 187 vhodných míst, jejich počet naopak za rok klesl o 62.

Pro osoby se zdravotním postižením bylo v nabídce ÚP pouze 8 vhodných volných míst, vloni jich bylo 23. Pro absolventy a mladistvé to bylo 39 vhodných volných míst, zhruba o třetinu více než v lednu 2010.

Nyní je v nabídce ÚP nejvíce volných pracovních míst v profesích horník, pomocný pracovník ve výrobě, montážní dělník, číšník – servírka, telefonista, svářeč a technik.

V lednu 2011 zaměstnavatelé hlásili úřadu práce nejvíce volných pracovních míst zejména v profesích pomocný pracovník ve výrobě, svářeč, nástrojář, obchodní zástupce, číšník – servírka, pomocný manipulační pracovník, uklízečka a řidič nákladního automobilu.

Čína bude dodávat nejen dřevo, ale i doktory

Míra nezaměstnanosti se během roku mění. Většinou bývá vyšší přes zimní měsíce, kdy jsou vzhledem k počasí pozastaveny některé práce. Do toho občas přicházejí zprávy o propouštění, některé podniky dokonce i krachují. To se nyní stalo i na pile v Ostravici, která musela ukončit provoz. Necelá stovka zaměstnanců tak přišla o místo. Vedení jim při odchodu sice přislíbilo, že by je zase vzalo zpátky, pokud by se změnila situace na trhu s dodávkou kulatiny. Tomu zřejmě ale věří jen možná ti největší optimisté. Zdá se, že ovšem nemusíme mít velké obavy. Čína je už údajně připravena nejen na výstavby dálnic v České republice, ale zároveň ve velkém stylu vysazuje „rychlerostoucí“ stromy, které by k nám chtěla dovážet. Dovedu si dost živě představit, že by to nakonec mohlo obdobně dopadnout i s dalším „nedostatkovým zbožím“ – a to nechutně vyhrožujícími doktory, kteří chtějí už za pár dnů „emigrovat“ do západních nemocnic, kde je všechny vyvedou z chudoby, která je začíná ohrožovat na životech. Proto se už můžeme pomalu připravovat, jak nás budou léčit čínští lékaři – ostatně čínská medicína je prý jedna z nejlepších a nejúčinnějších na světě. Navíc nás naštěstí už nebudou léčit ti, kteří začínají veřejně přísahat na smrt pacientů. Hipokrates se nejspíš v hrobě obrací.
MARTIN ŠRUBAŘ