Tělesně postižení lidé ve Frýdku-Místku, Jablunkově, v Bystřici nad Olší i Václavovicích a později také některé nízkoprahové kluby pro mládež, se mohou těšit na nové počítače a notebooky. Použité, ale funkční počítačové vybavení neziskovým organizacím nyní začala rozdělovat Nadace Vodafone. „Zhruba dvanácti stům počítačů a notebooků, které využívají pracovníci společnosti Vodafone, v nejbližší době vyprší záruční lhůta. Proto se společnost rozhodla tyto počítače věnovat stejnojmenné nadaci, která je dále rozdělí mezi neziskové organizace. Tam počítače budou moci ještě velmi dlouhou dobu dobře sloužit,“ vysvětlil ředitel Nadace Vodafone Robert Basch. „Pro tyto počítače se budeme snažit najít uplatnění v celém Moravskoslezském kraji i ve všech regionech České republiky,“ dodal.

Nadace mezi neziskové organizace letos rozdělí více než 1200 vyřazených počítačů a notebooků. V Moravskoslezském kraji je získá dvanáct místních organizací Svazu tělesně postižených. „Darované počítače ještě u nás projdou celkovou kontrolou a případnou repasí, abychom zajistili, že neziskovky dostanou jen zařízení v perfektním technickém stavu. Darované počítače budou vybaveny operačním systémem Microsoft Windows XP,“ ujistil Robert Basch. „Počítače by měly sloužit pro výuku a vzdělávání zdravotně postižených a pro provoz těchto regionálních organizací,“ konstatovala předsedkyně Svazu tělesně postižených v České republice Helena Klasnová.

Na nové vybavení se už těší i samotní tělesně postižení. „Jsme velmi rádi, že se naskytla takováto možnost a na nové počítačové vybavení se už moc těšíme. Jako dobrovolné občanské sdružení nemáme žádné prostředky, za které bychom si sami mohli počítače koupit a prozatím ani žádné nemáme,“ vysvětlila hospodářka zdejšího okresního výboru Svazu tělesně postižených Anna Vítečková. „Nový počítač, který chceme umístit v prostorách vedlejšího Centra pro zdravotně postižené na Kolaříkově ulici v Místku, určitě naplno využijeme. Chtěli bychom na něm hlavně pro tělesně postižené zdarma zpřístupnit internet a budeme pomocí něj také zpracovávat naše účetnictví,“ upřesnila Anna Vítečková.

Ani vozíčkáři a tělesně postižení lidé, kteří prozatím s obsluhou počítačů nemají žádné zkušenosti, nemusejí mít obavu, že by si neporadili. V Centru pro zdravotně postižené už nyní organizuje frýdecko-místecký svaz tělesně postižených kurzy počítačových základů. „Mezi tělesně postiženými, ale třeba i mezi seniory je o ně ohromný zájem a až do konce dubna jsou kurzy plné, “ konstatovala Anna Vítečková. Kromě Svazu tělesně postižených na Kolaříkově ulici však pro vozíčkáře, seniory a maminky na mateřské dovolené pořádá kurzy základů práce na počítači i frýdecko-místecký Sportovní klub vozíčkářů v Hotelovém domě Koloredo na ulici Malý Koloredov. Ani tady si vozíčkáři na nezájem rozhodně stěžovat nemohou. Také tady bývají kurzy zcela naplněné. „Na jejich pořádání dostáváme dotace z Nadace Charty 77, takže účastníci zaplatí jen symbolickou částku. Příští kurz začne koncem března,“ pověděl předseda Sportovního klubu vozíčkářů ve Frýdku-Místku Radomír Krupa.

JANA RUMIANOVÁ