Kdo četl březnové vydání Zpravodaje F-M, mohl nabýt dojmu, že v dubnu začne revitalizace zmíněného prostranství ve Frýdku. V článku s vizualizací budoucího vzhledu předprostoru kulturního domu s alejí od architekta Daniela Vaňka se píše o tom, jak město zvelebí tento veřejný prostor.

PR neschváleného projektu

„Podařilo se nám vyřešit poslední drobnosti v projektu na revitalizaci předprostoru kulturního domu ve Frýdku. Nyní vše naceňujeme a práce by mohly začít v průběhu dubna,“ zní citace Jiřího Kajzara, náměstka primátora (Naše Město F-M)  v březnovém čísle zpravodaje.

Deník se 23. dubna zajel podívat na místo, jak to tam vypadá. Krom pokácených stromů ale na místě žádné změny nezaznamenal. Po pracovnících technických služeb, kteří mají zakázku realizovat, ani vidu ani slechu.

Termíny realizací projektů ovšem bývají občas komplikované a někdy dochází k průtahům, a proto se Deník obrátil na tiskové oddělení magistrátu s žádostí o vysvětlení, kdy přislíbená rekonstrukce začne.

„V případě schválení na následující radě 30. dubna započnou práce v týdnu od 6. května,“ sdělila Jana Musálková Jeckelová, mluvčí města.

Březnový článek v městském Zpravodaji F-M vyznívá tak, že jde již o hotovou věc. Oznámení o tom, že projekt, jehož práce měly začít v dubnu, se bude teprve schvalovat poslední dubnový den, je zarážející.

„Pan Kajzar sdělil v březnu na základě aktuálního vývoje situace kolem projektu, že by práce mohly začít tehdy a tehdy, nyní se termín upřesnil,“ komentovala mluvčí Jeckelová výroky náměstka primátora v radničním periodiku.

Pokud bude v úterý 30. dubna projekt na radě města schválen, práce za téměř 23 milionů by měly odstartovat 6. května. Trvat mají do prosince.

Poničené cesty nahradí betonová zámková dlažba a bude zachováno co nejvíce původní zeleně. Vysadí se stromy, aby vznikla alej, která přinese stín nad novými lavičkami. Rekonstruované má být také veřejné osvětlení, instalovány stojany na kola a odpadkové koše. Úpravou má projít fasáda prodejního stánku a do prodejen povede bezbariérový přístup.

Jak dopadlo úterní jednání radních, to mohou lidé zjistit na webových stránkách města, kde jsou všechny zápisy z rad podle zákona umisťovány.

Cena i dodavatel schváleny

V březnu a dubnu letošního roku se konalo pět rad města. Deník si zápisy z těchto rad prošel, aby se přesvědčil, zda se projektem revitalizace prostranství před kulturním domem ve Frýdku radní zabývali a zjistil, že na schůzi 26. března byl schválen dodavatel a cena projektu. Rada rozhodla o smlouvě o dílo s Technickými službami Frýdku-Místku, které provedou revitalizaci veřejného prostranství u bývalého kulturního domu Válcoven plechu za nabídkovou cenu 22 677 961,74 korun včetně DPH.

O rekonstukci předprostoru před kulturním domem se hovoří dlouho. Městu se nedařilo dohodnout se soukromým vlastníkem bývalého kulturního domu na úpravách. Loni v červenci ale ohlásila radnice průlom s tím, že konečně dospěly obě strany ke konsensu a radnice připravuje projektovou dokumentaci pro provádění stavby. „Vysadíme novou stromovou alej, která v horkých dnech poskytne potřebný stín,“ zmínil už v červenci 2023 náměstek primátora Jiří Kajzar.

„V letošním roce budou zahájeny přípravné stavební práce,“ proklamoval magistrát už v roce 2023.

Podívejte se s Deníkem, jak koncem dubna vypadá prostranství před kulturním domem ve videu a fotografické galerii.