Krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková v pondělí 21. prosince před polednem sdělila, že se policistům ještě uprchlé cizince dopadnout nepodařilo. „Pátrání samozřejmě pokračuje. Můžu ovšem prozradit, že by se podle posledních informací měli nacházet mimo území Moravskoslezského kraje. Podle zjištění by neměli být okolí nijak nebezpečí," řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Starostka Vyšních Lhot Dana Nováková Deníku sdělila, že nechápe, jak k této události mohlo vůbec dojít. „Když jsem se o útěku v neděli dozvěděla, hodně mě to překvapilo. Všichni si přece moc dobře pamatujeme, jak se před pár měsíci, kdy se u nás středisko opět otevřelo, mluvilo o tom, že bezpečnostní systém bude na takové úrovni, aby k útěkům nemohlo docházet. Proto nás bude zajímat, jak se mohlo stát, že třem migrantům se to povedlo," nešetřila kritikou starostka Dana Nováková. Jak dále dodala, někteří místní lidé se mohou v souvislosti s útěkem cítit méně bezpečně. „Budou mít obavy z dalších útěků. Naštěstí jsem žádnou hysterii nezaznamenala. Je to ještě hodně čerstvý případ. Každopádně bychom chtěli v tomto předvánočním období řešit mnohem příjemnější věci," podotkla Dana Nováková.

Tisková mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová zatím nepotvrdila informaci některých médií o tom, že se cizincům podařilo z areálu utéct dírou v plotě. „Šetření je zatím na samotném počátku, takže se ani k této verzi nebudeme vyjadřovat. Samozřejmě probíhají výslechy zaměstnanců, abychom mohli jednoznačně prohlásit, že někteří své povinnosti podcenili a zanedbali," uvedla Kateřina Rendlová s tím, že závěrečné stanovisko rozhodně nepadne v nejbližších dnech. „Vzhledem k tomu, že jsou před námi Vánoce, viděla bych to spíše až někdy v lednu," dodala Kateřina Rendlová. Podle statistiky ministerstva vnitra bylo v detenčním zařízení ve Vyšních Lhotách k půlnoci z 19. na 20. prosince 53 cizinců.

Chtěli mimo ČR

Cizinci, kterým se podařilo z detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách utéct, se snažili o propuštění, aby mohli požádat o mezinárodní ochranu v jiném státě Evropské unie. Proto je pravděpodobné, že se pokusí dostat z Česka. Na jejich útěk se přišlo ze soboty na neděli. Zaměstnanci bezpečnostní agentury, která objekt hlídá, informovali policii o poškození vnitřního oplocení mezi jednotlivými bloky. Následné sčítání ukázalo, že chybí tři lidé z Afghánistánu, Libye a Alžíru. Policie ihned začala po trojici pátrat a v souvislosti s tím přijala i potřebná opatření na českých hranicích. Středisko ve Vyšních Lhotách je v plném provozu od počátku září.