Fotbalisté podstoupili kompletní kardiologické vyšetření. Kromě základních vyšetření jako krevní tlak, puls a EKG, vyšetřili lékaři všem sedmi fotbalistům srdce pomocí ultrazvuku. Takzvaná echokardiografie, jak se vyšetřovací metoda nazývá, umožní lékaři nahlédnout do všech srdečních oddílů a vyšetřit například podezření na zvětšení srdce, zánět srdeční nitroblány, nedomykavost chlopní či vrozenou odchylku.

„Všem hráčům byl rovněž změřen tlak a tepová frekvence. Kromě toho lékaři prošli společně s fotbalisty jejich rodinnou i sportovní anamnézu, tak aby odhalili potenciální rizika poškození zdraví vlivem sportovní aktivity či odhalili skrytá oslabení, která by mohla tyto rizika při sportování zvýšit,“ řekl minulý týden lékař Kardiologického oddělení Nemocnice Podlesí Libor Gajdušek s tím, že dalších sedm fotbalistů FC Baník Ostrava podstoupí zdravotní prohlídku v následujících dnech.

Na zdravotní prohlídky všech profesionálních sportovců se klade stále větší důraz. Statistiky o počtech úmrtí při sportu se sice nevedou, ale stále častěji se setkáváme s případy fotbalistů, kteří umírají přímo na trávníku před zraky diváků na přeplněných tribunách. Vzpomeňme na mediálně nejznámější případ španělského fotbalisty Antonia Puerty.

Pro příklad, kdy hráč zemřel přímo na hřišti, však nemusíme chodit ani za hranice Česka. Bude to téměř rok, co jednatřicetiletý fotbalista zemřel na Kladensku během zápasu. Poté, co si dal vlastní gól, se skácel k zemi a přivolaným záchranářům se hráče již nepodařilo oživit. „Známý je i případ z podzimu, kdy pětatřicetiletý fotbalista z Petřkovic u Ostravy zkolaboval během zápasu. Po převozu do nemocnice zemřel,“ vzpomíná na další mediálně známý případ Gajdušek s tím, že odborná vyšetření zdravotního stavu kardiovaskulárního aparátu včetně funkční výkonnosti má u sportovců svůj smysl, neboť právě u mladých sportovců je vrozená srdeční vada jedna z nejčastějších příčin úmrtí.