Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmínky v řece se neustále zlepšují

Frýdek-Místek – Bagry v Ostravici neznamenají rabování přírodního bohatství, upozorňuje Ivana Musálková z frýdecko-místeckého závodu Povodí Odry.

23.3.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Klára Alešová

Státní podnik se v rámci plánování v oblasti vod nezabývá pouze problematikou opatření v ochraně vod jako složky životního prostředí, ale i ochranou před povodněmi a dalšími škodlivými účinky vod. „Toky v naší podhorské oblasti jsou specifické množstvím splavenin, které při vyšších průtocích strhávají a nesou a při opadnutí hladin ukládají do profilů řek. Tyto náplavy jsou při nepravidelné frekvenci velkých vod stabilizovány náletovými dřevinami a při dalších zvýšených průtocích jsou však již tou překážkou a objemem, který snižuje kapacitu vodních toků a tím i deklarovanou ochranu území,“ uvedla Ivana Musálková.

„Povodně dříve přispívaly k častějšímu pohybu štěrkových lavic, které však v současnosti eliminuje další prvek povodňové ochrany – vodárenské nádrže,“ dodala. Jednou z povinností správce toků je zachování průtočnosti a kapacity upravených koryt řek, tak aby byly ochráněné lidské životy a majetky.

Musálková připomněla, že řeka Ostravice byla zařazena do evropsky chráněných lokalit systému Natura 2000 – a přes opakovanou „devastační činnost technokratů a betonové lobby“ jsou v řece dobré a stále se zlepšující podmínky pro život mnoha chráněných živočichů. „Odstraňování štěrků však dostává nový, více sofistikovaný režim, který nahrazuje dříve běžné povodňové jevy, provádí se nejprve odstraňování porostů a následně se přemísťují štěrky včetně modelace jejich výšky,“ poznamenala s tím, že o problematice se zájemci dozvědí na adrese http://www.casopis.ochranaprirody.cz.

„Bagry v Ostravici neznamenají rabování přírodního bohatství a těžbu štěrku pro namaštění si kapes betonové lobby, ale finančně dosti náročnou údržbu koryta řeky pro ochranu před povodněmi a vytvoření vhodných biotopů pro chráněné organismy,“ zdůraznila s tím, že z pohledu Povodí Odry se momentálně jeví možnosti pro zlepšení ochrany před povodněmi spíše v Českém Těšíně, a to zejména v jeho městských částech, které sousedí s menšími přítoky Olše – Ropičanka, Hrabinka a Sadový potok. „Posledně jmenovaný byl v loňském roce pročištěn. Na vodním toku Hrabinka je ve druhé etapě prevence před povodněmi naplánována investice na zvýšení povodňové ochrany,“ řekla Ivana Musálková. (lew)

Témamu Voda se bude v úterý 24. března podrobněji věnovat regionální příloha Frýdecko-místeckého a třineckého deníku
23.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Snímek zachycuje prvňáčky ze základní školy v Milíkově. Třídní učitelkou je Martina Labajová. Na fotce zleva: Julie Martynková, Eliška Szmeková, Nela Ernstová, Marie Bojková, Jakub Raszka, Jakub Szmek, Nikolas Szlauer.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince načali druhou čtvrtinu extraligy výborně. Třetí celek tabulky porazil dosavadního lídra a zároveň obhájce titulu Kometu Brno 4:1. Hattrickem se na triumfu Ocelářů podílel útočník Martin Růžička.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení