"Momentálně jsem v Česku 23. hráč. V kvalifikaci na mistrovství jsem se neprobojoval, byl jsem až sedmý náhradník, ale hodně hráčů odmítlo účast, takže jsem se nakonec do desítky nejlepších dostal," řekl chlapec, jenž už od svých osmi let objíždí evropské turnaje go. Většinou jej doprovází otec, který ho také starobylé stolní hře s bílými a černými kameny naučil a před pěti lety přihlásil do kroužku.

V Evropě druhý nejlepší

"Rok jsem tam hrál a pak jsem začal jezdit na turnaje. Tátu už jsem přeskočil před dvěma lety," chlubí se chlapec. Za svůj zatím největší úspěch považuje Lukáš stříbro z loňského Mistrovství Evropy juniorů v kategorii do 12 let. V kategorii do 18 let pak obsadil 11. místo. V této věkové kategorii už je také zařazen na letošním republikovém turnaji.

"Konkurence je tady dost velká, ale pokud se mi podaří uhrát další třídu, tak se mi podaří dostat mezi elitu," doufá Lukáš. Hra go, která vznikla v Číně před nejméně 4000 lety, prý Lukáše přitahuje z mnoha důvodů: "Dává mi hlavně sebevědomí, připadám si trošku dospělejší a hlavně mě to baví. Je tam mnoho kombinací, útok, obrana a já mám rád boje na gobanu (deska, na které se hraje)," popisuje Lukáš, který prý také dost často prohrává. "Mám asi 60procentní úspěšnost, moje partie tady na turnaji trvají tak dvě hodiny," dodal student sekundy.

Sen: Profesionální hráč go

Svému koníčku už ale věnuje mnohem méně času než dříve. "Mám mnohem delší školu, dříve to bývalo klidně celý cen, teď tak hodinu denně. O víkendech jsem buď na turnajích, nebo si přehrávám partie profesionálů a studuji z knížek," svěřuje se milovník go. Kariéra profesionálního hráče je Lukášovým největším snem. "Profesionálně se dá go hrát jenom v Koreji, Japonsku nebo Číně a zatím žádnému Čechovi se to ještě nikdy nepodařilo," říká.

Před nedávnem se chlapec vrátil z týdenního pobytu v Japonsku. Přišla mu nabídka na osmiměsíční pobyt, ale Lukáš váhá. "Připadám si moc malý, ale myslím, že kdybych se dostal mezi českou nejužší špičku, tak bych tam vyjel," dodal odhodlaně. V březnu příštího roku prý ale určitě pojede na ME juniorů do Mikulova.