Jedním je takzvaný podomní prodej, ke kterému dochází i na Frýdecko-Místecku. Před těmito praktikami varují nejen policisté, ale i zaměstnanci úřadů.

Naposledy se takoví prodejci objevili v Palkovicích, kde především starším lidem nabízeli „výhodnější" dodavatele energií. „Jelikož nepravdivě uváděli, že tím zastupují obecní úřad, museli jsme občany před těmito aktivitami varovat na našich internetových stránkách. Pokud bychom je chtěli oslovit, učinili bychom prostřednictvím rozhlasu, Palkovických listů a obecních webových stránek. Proto nabádáme zejména starší spoluobčany, aby nejen dobře zvážili, koho pustí do svého domu, ale jakou smlouvu vlastně chtějí podepsat," apeloval na obezřetnost místostarosta Palkovic David Kula s tím, že se už objevily i případy, kdy se někteří dokonce vydávali za výběrčí různých údajných dluhů na energiích a nájemném. „Chtěli bychom zdůraznit, že obec žádné takovéto výběrčí neposílá. Jakékoliv obecní poplatky se hradí bankovním převodem nebo v pokladně obecního úřadu, kde se po zaplacení vystavuje doklad. Proto všechny žádáme, aby takovýmto osobám žádný finanční obnos nesvěřovali," pokračoval David Kula.

S podomními prodejci měli ještě v nedávné minulosti značné problémy v Třinci. „Když u nás přibližně před dvěma roky začala platit vyhláška, která tento typ prodeje striktně zakazuje, neskutečným způsobem nám to pomohlo. Před zavedením jsme to museli řešit velice často. Dotyční nabízeli nejen naoko výhodné smlouvy na změnu dodavatele různých energií, ale například i prací prášky, hodinky, nože, hrnce a deky. Po změně, kterou jsme dostatečně medializovali, už zaznamenáváme jen dva případy do měsíce," pochvaloval si ředitel Městské policie Třinec Josef Kužma.

Ve Frýdku-Místku, kde rovněž proti těmto praktikám bojují vyhláškou, používají některé firmy novou taktiku. „Ta spočívá v tom, že si na podomní prodej nabírají studenty, kteří většinou nevědí, že se tím dopouštějí zakázané činnosti. Místo výdělku, se kterým na brigádě počítali, jim ovšem naopak hrozí pokuta, takže ve finále ještě na tom prodělají," varovala manažerka prevence kriminality Městské policie Frýdek-Místek Lenka Biolková.

Jak dále dodala, proti nezvaným návštěvám už několik let lidem v důchodovém věku nabízejí zdarma bezpečnostní řetízky, které si mohou nainstalovat na vstupní dveře. „Ze strany seniorů je o ně tak velký zájem, že jsme kapacitu pro letošní rok úplně vyčerpali. S touto akcí budeme ale pokračovat i v budoucnu," ujistila Lenka Biolková.