Kromě regulačních poplatků u lékařů, v nemocnicích a v lékárnách budou muset pacienti sáhnout do svých peněženek také při ošetření na pohotovostech. Pokud budou potřebovat bezodkladnou lékařskou pomoc mezi sedmnáctou hodinou odpoledne a sedmou hodinou ráno, zaplatí devadesát korun.
Výjimkou je ovšem případ, kdy na pohotovosti lékař pacienta vyšetří a odešle jej k hospitalizaci. V takovém případě se na pacienta pohlíží, jako by byl přijímán v nemocnici, devadesátikorunový poplatek neplatí a platí pouze šedesát korun za každý den pobytu v nemocnici.
Do poloviny loňského roku pohotovost zajišťovala záchranná služba, vloni v červenci tato povinnost přešla na nemocnice. Je však nutné rozlišovat služby, které poskytuje zdravotnická záchranná služba a lékařská služba první pomoci. Zatímco „záchranka“ poskytuje neodkladnou péči lidem, kteří jsou přímo ohroženi na životě nebo jim hrozí vážné postižení zdraví, lékaři na pohotovosti v době mimo pravidelné ordinační hodiny praktických lékařů a specialistů v nezbytném rozsahu ambulantně ošetří pacienty, kteří náhle onemocněli nebo se jim zhoršil zdravotní stav, ale nejsou ohroženi na životě. Pacienti, které překvapí náhlé onemocnění, mohou buď přímo navštívit nejbližší ordinaci lékařské pohotovosti, nebo nejdříve konzultovat svůj zdravotní stav s pohotovostním lékařem po telefonu.
V okrese Frýdek-Místek fungují lékařské pohotovosti pouze v Nemocnici Třinec na Kaštanové ulici a Nemocnici ve Frýdku-Místku na ulici Elišky Krásnohorské.
Pohotovost pro dospělé ve Frýdku má ordinační hodiny ve všední dny od 17 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 22 hodin. Lékařskou radu je možné si vyžádat na telefonu 558 415 991.
Pohotovostní služba pro děti ve Frýdku má ordinační hodiny stejné, lékař je však na telefonu 558 415 994.
Stomatologická pohotovost ve Frýdku má otevřeno jen o víkendech a svátcích od 8.30 do 14.30 hodin a zubař je na pohotovostním telefonu 558 415 993.
Pohotovostní služba pro dospělé v Třinci ordinuje ve všední dny od 17 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 7 do 22 hodin. Lékař poskytne radu na telefonních číslech 558 309 403 nebo 558 309 304.
Ordinační hodiny na pohotovosti pro děti v Třinci se neliší, telefon na lékaře je 558 309 214.
Stomatologická pohotovost v Třinci má otevřeno jen o víkendech a svátcích od 8 do 13 hodin a zubař poskytne nutné rady na telefonu 558 309 909.
O vážnosti zdravotního stavu je možné se případně poradit i s operátorem zdravotnické záchranné služby na tísňové lince 155.
Pokud ošetření snese odklad, je ovšem vhodnější počkat a vyhledat svého praktického lékaře nebo specialistu. Ten má totiž mnohem více informací o zdravotním stavu pacienta než lékař na pohotovosti, což mu usnadňuje rozhodování o nejlepším léčebném postupu. Dobrý lékař by měl poskytnout pacientovi v nouzi rady telefonicky i mimo ordinační hodiny.
V lékárnách na území Moravskoslezského kraje je však situace zcela jiná. Pacientům, kteří by po zavírací době nutně potřebovali nějaké léky, nezbude než si pro ně dojít na lékařskou pohotovost. V lékárnách mimo Ostravu totiž krajský úřad pohotovostní službu v rámci optimalizace zrušil. Pacienti ošetřeni na pohotovostech dostanou léky přímo na místě.
Lékárenská pohotovost je v provozu pouze v Ostravě-Porubě v lékárně fakultní nemocnice, a to v pracovní dny od 16 do 7 hodin a o víkendech a svátcích nepřetržitě. Druhou lékárenskou pohotovost pacienti najdou v nemocniční lékárně Městské nemocnice Ostrava v pracovní dny v době od 18 do 7 hodin a v sobotu, v neděli a o svátcích nepřetržitě.