„Pohřbů, které zaplatilo město, bylo za letošní půlrok šest. Za celý loňský rok jich bylo devět. Dá se předpokládat, že to bude narůstat, tendence je, že letos jich bude dvakrát více,“ řekla redakci vedoucí odboru sociálních věcí Ellen Raszková. „Taky se stalo, že lidé nechtěli pohřbít svého příbuzného. Někomu například zemřel otec, a protože se dvacet let nestýkali, tak to odmítli,“ dodala.

„Když příbuzní řeknou, že nemají peníze, tak bohužel. Musí to zaplatit příslušný úřad,“ poznamenal Jan Sadový, který podniká jako fyzická osoba v Jablunkově a Bystřici nad Olší. „Máme tady sanatorium. Když tam zemře někdo z Ostravy a jeho rodina se nepostará, musí se postarat město, ve kterém k úmrtí došlo,“ vysvětlil Sadový. Jablunkov u jeho pohřební služby za prvních šest měsíců zaplatil čtyři takové pohřby bez obřadu, přitom za celý loňský rok šlo o tři případy. „Pohřbů na obecní útraty je letos víc,“ konstatoval.

K změnám pohřebného, které začaly platit v lednu, uvedl: „Já si myslím, že z těch starších lidí má v naší oblasti na pohřeb našetřeno každý. Ale ovlivní to ty mladší ročníky. Hlavně se jedná o příspěvek od státu, který už není. Je to škoda, těch pět tisíc se jim v minulosti vrátilo, pozůstalým to pomohlo. Teď to těm lidem chybí. Pohřbů bez obřadu obecně hodně přibylo, někteří na to nemají,“ řekl Jan Sadový.