Manažerka prevence kriminality Lenka Biolková, která pro městskou policii akci koordinuje, Deníku upřesnila, že se už vlastně čeká jen na dodání speciálních sad s DNA. „Mělo by to být skutečně v nejbližších dnech, takže počítáme s tím, že značit kola začneme v našem Kontaktním centru prevence v místeckém Křížovém podchodu počátkem dubna. Proto přesné datum zatím nebylo určeno. Až budou nakoupeny značící sady, termín stanovíme a včas veřejnosti a médiím oznámíme," vysvětlila Lenka Biolková s tím, že lidé se mohou těšit i na jednu novinku. „Chtěli bychom značit i invalidní vozíky, jelikož se někteří zloději nezastaví před ničím. Bude se to týkat nejen ručních, ale i těch elektrických," ubezpečila Lenka Biolková, která připomněla, jakým způsobem se nejen kola, ale i elektrokola a koloběžky vlastně označují.

„Kola na několika příslušných místech označujeme mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání na jízdním kole se provádí pomocí UV světla. Vlastní kód na ozářené mikrotečce se stává čitelným až po jeho zvětšení. Podstatou celého projektu je, že označená jízdní kola budou zaregistrována nejen do databáze frýdecko-místeckého magistrátu, ale i do celosvětové databáze výrobce forenzního značení, což odrazuje pachatele od krádeží, usnadňuje identifikaci odcizených kol a pátrání po nich," detailně popsala celý systém Lenka Biolková. Pětatřicetiletý Martin Stiller, který je známým propagátorem cyklocestování, si tento systém velice pochvaluje.

„Je to zajímavá myšlenka. Proto se tomu nebráním. I v cizině jsem o tom slyšel. I kdyby to pomohlo snížit krádeže kol aspoň o dvacet procent, byl by to značný úspěch. Například v Holandsku a Rakousku se kola téměř nekradou, je to především o mentalitě společnosti," zamyslel se Martin Stiller, jenž se nedávno přestěhoval z Vídně do Metylovic.

Pro zaevidování jízdního kola je nutné mít s sebou občanský průkaz, případně doklad o jeho nabytí. Za označení se vůbec nic neplatí.