V Ostravě včera začala rozsáhlá razie zaměřená na chodce. Hlídky městské policie se po ránu objevily na vytipovaných frekventovaných místech, kde pěší často porušují dopravní předpisy. Strážníci se zaměřují především na úseky, kde je dostatek přechodů, ale lidé je nevyužívají.

„Někdy si chodí, jak je napadne,“ prohlásila mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová, která potvrdila, že jde o jednu z největších akcí za poslední dobu. „Hovoříme přibližně o dvaceti místech. Jedno z nich se nachází v centru města u tramvajové zastávky Elektra. V její těsné blízkosti jsou hned dva přechody. „Přesto se najde dost takových, kteří přes vozovku přecházejí zpoza stojící tramvaje. Je celkem zbytečné hovořit o tom, jak je to nebezpečné. A to nejen pro ně samotné, ale i pro řidiče,“ zdůraznila.

Během dopoledních hodin strážníci uložili řadu blokových pokut. „Ohlasy nebyly pochopitelně nijak příznivé. Někteří lidé poukazovali na to, že bychom si měli spíše všímat řidičů, a ne chodců. Ale i ti jsou součástí silničního provozu,“ řekla Kejdová s tím, že mají na svědomí právě pěší hazardéři. Strážníci hlídají také světelné přechody, přes které lidé chodí na červenou.

Razie potrvá dva týdny, a to vždy od pondělí do pátku. „Možná to bude znít divně, ale nejlepší by bylo, kdybychom nemuseli dávat žádné pokuty. To by totiž znamenalo, že se všichni chovají zodpovědně,“ dodala Kejdová. Hříšníkům hrozí teoreticky až dvoutisícové penále. Většina částek se však pohybuje v rozmezí 100 až 200 korun. „Samozřejmě záleží na závažnosti přestupku,“ uzavřela Kejdová. Součástí dopravní razie bude také měření rychlosti vozidel pomocí laserového radaru.