„Je to hrozné, intenzivně kašlu. Tyhle dny plné smogu jsou hodně špatné, spoustě lidem to způsobuje zdravotní komplikace. Situace je podle mě rok od roku horší. Je tady průmysl, lepší ovzduší proto v regionu nebude. Stát nemá peníze na to, aby podporoval ekologické projekty," konstatovala v ulicích Frýdku-Místku žena, která se představila jako Lenka.

Kvůli špatnému ovzduší ve městech někteří lidé zvažují přestěhování na venkov. „Špatně se mi dýchá, jsem nemocná. Asi to má souvislost s polétavým prachem. Zdá se mi, že to bývá v posledních letech pořád stejné a ani do budoucna moc nevidím naději na zlepšení. Smog vadí i mému dítěti, přestěhovali jsme se kvůli tomu z Frýdku-Místku. Na vesnici není tolik aut, je to tam lepší," řekla Denisa, která bydlí v Dobré.

Odborníci po vyhlášení smogové situace doporučují chronicky nemocným lidem a také dětem a seniorům zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže, která je spojená se zvýšenou frekvencí dýchání. Pokud se smogová situace zhoršuje, doporučuje se omezit pobyt venku na nejnutnější míru.

„Jak se proti smogu bránit? Jde to velmi těžko. Ven přece jen chodit musíte. Během víkendu se alespoň snažíme jezdit na hory, kde je v tomto období mnohem lepší vzduch. Nemůžu posoudit, jestli na to podniky, které se na znečištění podílejí, kašlou. Nějak více se o to totiž nezajímám. Když ale dojedu do Třince a poprvé se nadechnu, je to někdy opravdu velká síla. Lituji lidi, kteří v tom žijí denně," uvedla T. A. z Frýdku-Místku.

„Smog mi samozřejmě žádnou radost nedělá. Doma se snažím větrat jenom nárazově. Nějaká další opatření nedělám. Na hory se taky snažíme jezdit co nejčastěji, ten vzduch je tam úplně o něčem jiném. Na znečištění ovzduší se podle mě nepodílejí jenom průmyslové podniky na severní Moravě, ale i z Polska. Svůj podíl na to mají i domácí topeniště. Pořád se mezi námi najdou lidé, kteří topí čímkoli, což je smutné. Lidem doporučuji, aby jedli více ovoce a zeleniny," dodala Eva G. z Frýdku-Místku.