„U policie jsem toho už poměrně vystřídal dost. Pracoval jsem například jako pochůzkář, vyšetřovatel a dozorčí. Na Obvodním oddělení v Ostravě-Porubě jsem šetřil případy trestné činnosti dětí. Docházel jsem i na besídky do škol, což mě hodně bavilo. Nadřízení u mě vycítili určitý talent pro prevenci, takže jsem využil už první příležitost, kdy jsem mohl přejít na preventivně-informační oddělení,“ zavzpomínal tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Vysvětlil, co jej na této práci nejvíce baví. „Je to kreativní činnost, především práce s lidmi. Baví mě hledat zajímavé případy, které by média zaujala – a na nich ukazovat dobrou práci policie. Kromě toho, že musíte takový případ ze strohých a laikovi nudných a nesrozumitelných svodek vyhledat, je také nutné ho i poutavě popsat. Přitom jste velmi přísně limitováni legislativou o oblasti zveřejňování osobních údajů,“ vysvětlil policejní mluvčí Ivan Žurovec, jenž popsal, jak vypadá jeho běžný pracovní den.

„Ráno se seznámím se svodkami za předešlý den. Poté je porada vedení územního odboru. Následně zpracovávám případ, který se pro média bude zveřejňovat. S tím souvisí samotné zveřejnění případu a poté odpovídání na mnohdy desítky telefonátů. Každý novinář chce s vámi hovořit osobně, aby mohl uvést, že jsem to řekl jen a jen pro jejich noviny. Poté odpovídám na dotazy veřejnosti a řeším administrativu, která je spojená s preventivně informační skupinou. Připravuji různé preventivní akce, oslavy a vyhodnocování,“ přiblížil Žurovec.

Nejhorší vzpomínky má na případ, který měl na svědomí brutální násilník.

„Když jsme připravovali reportáž o jeho zadržení, musel jsem předtím navštívit i jeho oběť. Dotyčnou ženu jsem našel v hrozném psychickém stavu. Nikdy předtím jsem neviděl člověka s tak hlubokou posttraumatickou stresovou poruchou. Ani dnes nechci detaily toho případu raději rozepisovat,“ vysvětlil Žurovec, který si nejvíce odpočine se svou rodinou. „Máme doma psy, kočky a zahradu. Dobře se odreaguji u fotografování a cestování,“ prozradil Žurovec, jenž je se svým životem velmi spokojen. „Určitě se ale ještě budu snažit jej dál vylepšovat, cítím určité rezervy,“ pousmál se policejní mluvčí.