Ve Frýdku-Místku mají nyní bezdomovci tři taková větší tábořiště. „První je v křoví u místeckého Tesca, protože se jim poblíž marketu evidentně líbí. Druhá taková skupinka se usídlila za Baumaxem. Třetí sorta existuje různým způsobem podél řeky Ostravice,“ vyjmenoval ředitel Městské policie ve Frýdku-Místku Milan Sněhota.

Proti „lidem bez trvalého bydliště“ zakročují policisté nejčastějiv těchto případech. „Pokud odpadky znečišťují veřejné prostranství, samozřejmě taktéž při různých krádežích – a když někoho obtěžují. Pokutovat je sice můžeme, jenže oni si z takového trestu absolutně nic nedělají, jelikož ví, že stejně platit nebudou. Jsou i situace, kdy nějakého bezdomovce musíme vzhledem k jeho opilosti odvézt na záchytku, i když víme, že tam za strávenou noc nezaplatí ani korunu. Nešťastní jsou z toho samozřejmě i zdejší zaměstnanci, jenže nikdy nevíte, jestli se už třeba nejedná o otravu alkoholem. Potom ta lékařská péče je nezbytná,“ zamyslel se ředitel Milan Sněhota.

Zkušenosti s „lidmi bez střechy nad hlavou“ mají i ochránci pořádku v Třinci. Zástupce pro prevenci kriminality Městské policie v Třinci Stanislav Sikora redakci řekl, že problémy mají s mladými bezdomovci při vymáhání pokut. „Jednoduše se spoléhají na to, že z nich peníze stejně nikdo nedostane,“ postěžoval si Stanislav Sikora. „Jedná se především o mladší lidi, kterým je tak do třiceti let. Mezi problematické lokality patří Stará cesta a lesopark, kde proti nim strážníci zasahují nejčastěji. Převážně to jsou nezaměstnaní lidé, kteří tím pádem zneužívají sociální dávky. Další se nechávají živit ostatními,“ doplnil svého kolegu ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma, jenž potvrdil, že mnohem horší to ve městě bylo ještě před zavedením takzvané alkoholové vyhlášky, která ve vymezených částech popíjení alkoholických nápojů na veřejnosti již přes dva roky zakazuje.