Do akce, která nesla název Enduro se zapojilo sedmdesát policistů, desítky strážců přírody z CHKO Beskydy a lesní stráž. Nasazen byl dokonce i vrtulník, ochránci pořádku měli k dispozici také terénní auta a motorky.

„Na ujíždějící řidiče čekal na silnici superrychlý policejní Passat R 36 a motocykl Yamaha 1300. Kdo se ocitl v zákazu vjezdu nebo přímo ve volném terénu Beskyd, neměl úniku,“ připomenul tehdejší nasazení techniky frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec s tím, že ochránce přírody a běžné turisty dlouho trápili řidiči na silných terénních motorkách, čtyřkolkách a offroadech, kteří brutálním způsobem devastovali Beskydy. Divocí jezdci se nezastavili ani před nejcennějšími přírodními rezervacemi.

Policejní mluvčí Ivan Žurovec uznal, že důležitým impulzem, který přispěl ke zvýšenému zájmu o ochranu Beskyd, byl i otřesný nález upytlačeného medvěda hnědého, který v Beskydech žil ve volné přírodě.

„Nad těžko přístupnou Lysou horou, Smrkem, Travným a dalšími vrcholy létal vrtulník, kterému se žádná motorka nebo čtyřkolka nemohla schovat. V pohotovosti byla i odtahová služba,“ vzpomenul Žurovec a dodal, že policisté byli rozhodnuti řidičům, kteří budou zadrženi ve volném terénu CHKO, jejich stroj zabavit.

„Za tento přestupek je totiž možné udělit pokutu až sto tisíc korun. Prodejem odebraného stroje by pak bylo možno snáze uhradit nejen tuto vysokou pokutu, ale i náklady správního řízení a případné exekuce,“ uvedl Žurovec. Během desetihodinové akce bylo zkontrolováno 670 vozidel.

„Zjistili jsme celkem 127 přestupků, jedenáct jsme postoupili do správního řízení. Na pokutách jsme vybrali 135 tisíc korun,“ rekapituloval Žurovec, který naznačil, že v obdobných zátazích budou s ještě větším nasazením sil a prostředků pokračovat.

„Místa k uskladnění zadržených motorek a čtyřkolek máme dost. Těm, kteří nechtějí už dál zabavení motorky riskovat, jsme ochotni poradit, kde se mohou své zálibě beztrestně věnovat,“ doporučoval policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Obdobnou akci policie plánuje ještě do konce roku 2009. „Chtěli bychom jich udělat několik. Spolupracovat budeme i s kolegy ze Slovenské republiky. Samozřejmě nebudeme říkat přímo jejich datum, protože by to nemělo správný efekt. Uvažujeme dokonce, že něco podnikneme i v zimních měsících, jelikož disponujeme i sněžnými skútry,“ nastínil mluvčí Žurovec.