Většinou se jedná o domovní prodej různého zboží, předání výhry či vrácení finančních přeplatků. Záminky pachatelů této bestiální činnosti jsou různé. Vždy však jim jde jen o jedno, spoustou barvitých slov přesvědčit osloveného, aby se dostali do domu a následně využijí chvíle okamžiku a jedince okradou.. Finanční prostředky, šperky a jiné cennosti jsou předmětem jejich zájmu.

„Tímto se policie obrací na nejbližší příbuzné seniorů, vysvětlete svým nejbližším, že si do domu nemají nikoho cizího pouštět. V dnešní době pouze podvodníci a zloději přinášejí peníze až do domu. Veškeré výhodné domovní nabídky, prodeje, zálohy v cizí měně za zapůjčení peněz jsou pouze záminkou jak je okrást,“ vysvětlil Petr Gřes s Preventivně informačního oddělení PČR ve Frýdku-Místku s tím, že v případě výskytu jakýchkoliv podezřelých osob v blízkosti jejich bytu, domu či v sousedství, nechť neprodleně vyrozumí prostřednictvím telefonní linky 158 – Policii ČR.

Příklady, které se udály na Frýdecko-Místecku: pod záminkou nutného lékařského ošetření nabídli pachatelé poškozenému za zapůjčení finanční hotovosti kufr s cizí měnou. Poškozený takto přišel o necelých 20 tisíc.

Se záminkou vyplacení výhry se pachatelé dostali do domu a následně odcizili takřka tři sta tisíc korun.

S úžasnou nabídkou koupě zboží si pachatelé odnesli 11 tisíc korun.