Pilotní akce se uskutečnila ve Frýdku-Místku. „Partneři společně s policejními preventisty vytvořili tři stanoviště, která byla záměrně situována na frekventované trase cyklostezky okolo řeky Ostravice.

Cyklisté se zde dozvěděli nejen zajímavé informace, ale mohli si také vyzkoušet jízdu zručnosti pod taktovkou městských strážníků. Pokud pokračovali dále, narazili na stánek BESIP, jehož zaměstnanci společně s dobrovolníky Českého červeného kříže zájemce poučili o bezpečné jízdě a první pomoci,“ popsal tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Vlastimil Starzyk s tím, že si zároveň mohl každý přímo na místě vyzkoušet masáž srdce nebo umělé dýchání do výukové figuríny pro základní resuscitaci.

Třetím místem trasy se stalo stanoviště Policie ČR a cykloservisu. Zde si zejména cyklističtí benjamínci osvěžili znalosti dopravních značek a předpisů. Policisté rovněž poučili děti, ale i dospělé o správném vybavení jízdního kola. Za své znalosti byl pak každý odměněn. Ti mladší si odnesli reflexní pásky, samolepky a pexeso s policejní tematikou.

Na starší pak čekala odměna formou bezplatné kontroly technického stavu jízdního kola – včetně drobného seřízení, o které se postaral odborník z cykloservisu.

Dalším lákadlem se stala naaranžovaná dopravní nehoda cyklisty. Zdeformovaná kostra kola a poblíž ležící zahalená oběť, která byla přikrytá plachtou od krve, mnohé vyděsila.

„Cílem však nebylo strašit, ale reálně ukázat, co hrozí při nebezpečné a neopatrné jízdě, například bez ochranné přilby. Tímto projektem chtějí policisté společně s partnery akce upozornit na rizika, která při jízdě na kole hrozí. Zároveň chceme osvětou toto nebezpečí eliminovat. Hlavním cílem je chránit zdraví cyklistů a snížit počet dopravních nehod s jejich účastí. Proto budeme v těchto akcích určitě pokračovat,“ uzavřel frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.