Frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec dodal, že převedeno na úspěšnost to dělá 62,9 procent. V peněžních ústavech policisté zaznamenali dvě loupeže, které objasnili. „Loupeže, které se na Frýdecko-Místecku stávají, nejsou vázány ani tak na konkrétní místa, jako spíše na určité typy osob. Lupiči si totiž své potenciální oběti vůbec nevybírají náhodně. Jdou cestou nejmenšího odporu. Nejvíce ohrožené jsou tedy především starší ženy, kterým lupiči strhávají kabelky z ramenou – a dále opilí muži, kteří se potácivou chůzí snaží dojít k domovu,“ zdůraznil policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Především mladší pachatele lákají menší děti, kterým kradou mobilní telefony. Dříve se často jednalo také o jízdní kola, na nichž však mladí v současné době již příliš nejezdí.

Oběti těchto trestných činů mají do určité míry možnost svému přepadení předejít. Cenné věci by lidé neměli nosit v kabelkách, peníze, doklady a platební karty by měli mít vždy u sebe v některé vnitřní kapse oděvu. „Z restaurací by se měli lidé vracet ve stavu, ve kterém příliš neprovokují svou opileckou bezbranností. Děti by zase neměly venku zbytečně vystavovat na odiv drahé mobilní telefony. Rodiče by je měli učit i zásadám zdravé asertivity a nedůvěry k cizím osobám,“ apeloval na prevenci Ivan Žurovec.

Několik nejzávažnějších případů, které v roce 2008 Policie ČR na Frýdecko-Místecku šetřila:

PŘÍPAD 1.

Frýdecko-místečtí kriminalisté zatkli lupiče, který se 1. září v noci dopustil jedné z nejbrutálnější loupeže za poslední roky. Pětatřicetiletý pachatel si přitom se svou obětí do poslední chvíle v místecké herně Krym přátelsky povídal. V té době byli v podniku už jen dva hosté. S jednapadesá¬tiletou servírkou mluvil o své rodině. Dále o tom, jak miluje svou dceru a jak se na ni těší. Takto milý byl však jen do třetí hodiny ranní. Ve chvíli, kdy druhý host odešel, maniak popadl připravený nůž, se kterým se na nic netušící servírku vrhl. Chtěl po ní okamžité vydání celé tržby. Když hrůzou zkoprnělá žena ihned jeho příkaz nesplnila, začal ji řezat nožem. Následně dotyčné zasadil hlubokou řeznou ránu přes celý obličej, píchl ji do prsou a ruky. Z herny si nakonec po nerovném souboji odnesl přes 80 tisíc korun.

Zraněné ženě poskytla první pomoc policejní hlídka, kterou napadená přivolala. Ta zařídila i urychlený převoz zraněné ženy do nemocnice. Kriminalisté okamžitě začali usilovně po brutálním násilníkovi pátrat. Podařilo se jim zajistit důležité stopy, které je po několika dnech zavedly až právě k pětatřicetiletý muži z Frýdku-Místku. Ten se po svém zadržení ke svému jednání doznal a část uloupených peněz vydal. Za trestný čin loupeže mu hrozí až 10 let vězení. Vzhledem ke zraněním, která své oběti způsobil, je však zvažována přísnější kvalifikace trestného činu loupeže, při které by mu hrozilo 5 – 12 let vězení. Napadená žena dosud neovládá poraněnou ruku a část zasaženého obličeje. Navíc je její psychický stav velice vážný a je v trvalé péči odborných psychologů. - o případu jsme informovali ZDE

PŘÍPAD 2.

Dvojice pachatelů unesla loni z baru ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku 30-letou ženu i s tržbou. Pachatelé, kteří měli na sobě policejní trička a podpažní pouzdra s pistolemi, zadrželi policisté ve Starém Jičíně.

Obsluhující servírku falešní ochránci zákona vyzvali, aby šla s nimi, protože v podniku bude za chvíli proveden služební zákrok proti dealerům drog, při kterém se může i střílet. Muži chtěli, aby s sebou vzala i tržbu. Ta je poslechla a nastoupila s nimi do vozu. Dojeli až do Starého Jičína, kde jim došel benzín. To už si žena byla jistá, že se nejedná o skutečné policisty, ale že byla unesena. Proto se snažila z vozu uniknout, což se jí povedlo ve chvíli, kdy jeden z pachatelů šel pro benzín, přičemž druhý zůstal u vozu. Doběhla do jednoho z nedalekých rodinných domů, kde požádala o příjezd skutečné policie. Policejní hlídka z Nového Jičína za chvíli na místo dorazila a na místě zadržela jednoho z pachatelů. Jeho komplice dopadli policisté ve chvíli, kdy se vracel k vozu. Při prohlídce jejich auta, ve kterém ženu unesli, byly nalezeny plynové pistole, nože a registrační značky, které byly změněny černou izolepou. Zadržení pachatelé byli převezeni do policejních cel ve Frýdku-Místku, kde si vyslechli obvinění z trestného činu vydírání, za což jim hrozí až osm let vězení. - více ZDE

PŘÍPAD 3.

Policie zadržela i 20-letého nebezpečného recidivistu. Ten brutálně zaútočil na 60-letou ženu, když procházela po Koperníkově ulici v Třinci. Srazil ji na zem a žádal po ní peníze. Žena se mu vytrhla a utíkala pryč. Po několika metrech ji však mladík dostihl a začal škrtit. Přitom jí z ušních boltců vytrhl zlaté náušnice. Nakonec se zmocnil i její kabelky, ve které měla peníze, a co nejrychleji z místa činu utekl. Napadená žena utrpěla mnohočetné pohmožděniny a tržné rány, zejména obou ušních boltců a rtů.

Třinečtí kriminalisté ihned po oznámení případu zahájili intenzivní pátrání a brzy vyslechli důležité svědky této události. Po necelých čtyřech dnech pak zadrželi 20-letého místního násilníka, kterého obvinili z trestného činu loupeže. V minulosti se již obdobného jednání dopustil, přepadával zejména slabší děti. Okresní soud ve Frýdku-Místku jej potrestal šestiletým trestem odnětí svobody. Kvůli odvolání se případem ještě bude zabývat i Krajský soud v Ostravě. - více ZDE

PŘÍPAD 4.

Policii zaměstnalo i přepadení, které se událo 28. prosince o půl sedmé večer v Jablunkově. Tehdy si dvaatřicetiletý muž z nedaleké Bystřice vyhlédl kabelku 58-leté ženy z Jablunkova. Bez slova vysvětlení jí z ramene strhl kabelku, se kterou se dal na útěk. Okradená začala křičet o pomoc. Její zoufalé prosby uslyšeli dva 16-letí chlapci, kteří se za zlodějem neohroženě rozeběhli. Po chvíli ho dostihli a počkali s ním až do příjezdu policejní hlídky. Zadrženého muže pak eskortovali na protialkoholní stanici k vystřízlivění. Na druhý den mu policisté z Jablunkova sdělili podezření z trestného činu krádeže a spis s návrhem na potrestání předali Okresnímu státnímu zastupitelství. Statečným zachráncům 14. ledna poděkovali v jejich učilištích v Jablunkově a Třinci vedoucí pracovníci územních odborů Policie ČR Frýdek-Místek. - více ZDE

PŘÍPAD 5.

Zatím poslední loupežné přepadení, kterým se policie zabývala, je z 2. ledna, kdy si v sedmnáct hodin dva mladí násilníci vyhlédli v centru Frýdku-Místku 68-letou ženu. Důchodkyni, která začala hlasitě volat o pomoc, vytrhli její kabelku. Když se o ni přetahovali, poškozenou povalili na zem. Útěku pachatelů z místa činu si náhodně všiml 28-letý muž, který se za oběma lupiči rozeběhl. Po chvíli je našel za myčkou benzínové čerpací stanice, kde se zrovna dělili o lup z kabelku, ve které našli osobní doklady, mobilní telefon a jednu stokorunu. Oba pak donutil, aby s ním okradené seniorce kabelku šli vrátit. Ti skutečně všechny uloupené věci své oběti vrátili. Přivolaná policejní hlídka si potom 18-letého pachatele a jeho teprve 14-letého kumpána převzala.

Starší si od kriminalistů vyslechl obvinění z trestného činu loupeže, za který mu hrozí až deset let vězení. Rodinné poměry jeho nezletilého společníka prověří orgán sociálně-právní ochrany dětí a bude ho projednávat i soud pro mládež. Za jinak trestný čin mu může soud uložit nejen dohled probačního úředníka, ale i ochrannou výchovu vykonávanou ve výchovných ústavech pro děti.

Policie 7. ledna ocenila i statečné jednání 28-letého muže z Frýdku-Místku. Od vedoucích územních odborů Policie ČR ve Frýdku-Místku dostal dárkový koš.

Kam dál?

2008: rok velkých kauz, ale i kuriozit

Krajský soud zprostil důchodce viny v případu loupeže v Řepištích

Padly tresty za cigaretovou loupež. Oběť měla berle

Za loupež žvýkaček padl trest vězení