Veřejností nedávno otřásla zpráva o utopení malého chlapce na Novojičínsku. Jen o několik dní později mohlo dojít k další tragédii v kraji, a to na Žermanické přehradě, kde se o uplynulém víkendu převrátila kanoe s mužem a jeho pětiletou dcerou.

"Již podruhé v tomto měsíci se chceme „pochlubit“, že „Pomáhat a chránit“ není pro naše kolegy jen planým heslem," komentovala událost, která se odehrála v neděli 15. srpna mluvčí policie Daniela Vlčková.

"Tři policisté speciální pořádkové jednotky, kteří na Žermanické přehradě vykonávali denní službu, si všimli volně plující převrácené kánoe. Byla napůl ponořená do vody a zprvu to vypadalo, že někomu uplavala. Ovšem, když ve služební lodi připluli blíž, na hladinu se vynořil muž, který v náručí držel malé dítě. Bylo zcela zjevné, že je na pokraji sil a potřebuje pomoc," popsala Vlčková.

Policisté okamžitě zareagovali. Nejprve na loď vytáhli dítě. Asi pětiletá holčička byla celou situací zcela vyčerpána. Zatímco ji jeden z policistů uklidňoval, usušil ručníkem a zabalil do izotermické folie, druzí dva pomohli z vody také jejímu otci. Nakonec pomocí sklopné plošiny vytáhli na palubu služební lodě také již téměř potopenou kánoi a pomocí háčku z vodní hladiny posbírali osobní věci.

"Jen díky včasné pomoci nedošlo k tragédii. Navíc jeden ze zachraňujících policistů patří mezi specialisty, zdravotníky speciální pořádkové jednotky. Jde o policisty, kteří absolvovali různé zdravotnické kurzy, průběžně jsou v této specializaci dále proškolováni a každý rok vykonávají stáže u zdravotnické záchranné služby. Právě on se o vystrašenou dívenku, u které mohlo dojít k šoku, staral a poskytl první pomoc v takovém rozsahu, že mohla být předána do péče otce," dodala Vlčková.

Specializaci zdravotník má u pořádkové jednotky téměř jedna čtvrtina jejich členů. Do vybavení služebních lodí, které mohou v letní sezoně spatřit návštěvníci nejen Žermanické, ale také Těrlické přehrady nebo Slezské Harty, patří plnohodnotný zdravotnický batoh a defibrilátor.

„Dvakrát patrně utonulý a tělo v době našeho zásahu nenalezeno. Pád do vody, lehké známky tonutí, pacient byl při vědomí. Pád do bazénu. Čtyři tonutí na koupališti – jedenkrát úspěšná resuscitace, dvakrát lehčí stav a jednou úmrtí, “ líčil před několika dny v souvislosti s utopeným chlapcem na Novojičínsku mluvčí moravskoslezské záchranné zdravotnické služby Ladislav Lang výjezdy od července.