Veřejností nedávno otřásla zpráva o utopení malého chlapce na Novojičínsku. Jen o několik dní později mohlo dojít k další tragédii v kraji, a to na Žermanické přehradě, kde se o uplynulém víkendu převrátila kanoe s mužem a jeho pětiletou dcerou.

"Již podruhé v tomto měsíci se chceme „pochlubit“, že „Pomáhat a chránit“ není pro naše kolegy jen planým heslem," komentovala událost, která se odehrála v neděli 15. srpna mluvčí policie Daniela Vlčková.

Tošovické přírodní koupaliště bylo po tragédii uzavřeno, 13. srpna 2021.
Koupaliště v Tošovicích, kde utonul sedmiletý chlapec, bylo po tragédii uzavřené

"Tři policisté speciální pořádkové jednotky, kteří na Žermanické přehradě vykonávali denní službu, si všimli volně plující převrácené kánoe. Byla napůl ponořená do vody a zprvu to vypadalo, že někomu uplavala. Ovšem, když ve služební lodi připluli blíž, na hladinu se vynořil muž, který v náručí držel malé dítě. Bylo zcela zjevné, že je na pokraji sil a potřebuje pomoc," popsala Vlčková.

Policisté okamžitě zareagovali. Nejprve na loď vytáhli dítě. Asi pětiletá holčička byla celou situací zcela vyčerpána. Zatímco ji jeden z policistů uklidňoval, usušil ručníkem a zabalil do izotermické folie, druzí dva pomohli z vody také jejímu otci. Nakonec pomocí sklopné plošiny vytáhli na palubu služební lodě také již téměř potopenou kánoi a pomocí háčku z vodní hladiny posbírali osobní věci.

Lidé tráví slunečnou neděli u Žermanické přehrady, 15. srpna 2021 v Soběšovicích.
OBRAZEM: Žermanická přehrada v obležení, tropický víkend trávili lidé u vody

"Jen díky včasné pomoci nedošlo k tragédii. Navíc jeden ze zachraňujících policistů patří mezi specialisty, zdravotníky speciální pořádkové jednotky. Jde o policisty, kteří absolvovali různé zdravotnické kurzy, průběžně jsou v této specializaci dále proškolováni a každý rok vykonávají stáže u zdravotnické záchranné služby. Právě on se o vystrašenou dívenku, u které mohlo dojít k šoku, staral a poskytl první pomoc v takovém rozsahu, že mohla být předána do péče otce," dodala Vlčková.

Specializaci zdravotník má u pořádkové jednotky téměř jedna čtvrtina jejich členů. Do vybavení služebních lodí, které mohou v letní sezoně spatřit návštěvníci nejen Žermanické, ale také Těrlické přehrady nebo Slezské Harty, patří plnohodnotný zdravotnický batoh a defibrilátor.

Žermanická přehrada je velkým lákadlem hlavně během léta,  kdy tady jezdí spousta rekreantů.
Lučina u Žermanické přehrady. Rekreace, pohoda, jak se tu ale žije místním

„Dvakrát patrně utonulý a tělo v době našeho zásahu nenalezeno. Pád do vody, lehké známky tonutí, pacient byl při vědomí. Pád do bazénu. Čtyři tonutí na koupališti – jedenkrát úspěšná resuscitace, dvakrát lehčí stav a jednou úmrtí, “ líčil před několika dny v souvislosti s utopeným chlapcem na Novojičínsku mluvčí moravskoslezské záchranné zdravotnické služby Ladislav Lang výjezdy od července.