Na zřízení cyklohlídek se policisté a zástupci některých obcí okresu Frýdek-Místek domluvili v rámci koordinačních dohod. „Proto policistům, kteří budou zařazeni do těchto cyklohlídek, předali první tři služební kola,“ upřesnil tiskový mluvčí Policie České republiky ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec s tím, že bicykly mají nové policejní barvy a nápis „Pomáhat a chránit.“

Ochránci zákona budou mít na sobě profesionální cyklistický dres v policejní úpravě. „Projekt cyklohlídek je snahou vedení frýdecko-místecké policie dostat policisty, kteří jsou takzvanými územáři, opravdu do jejich území. I když je sice policejní vozidlo rychlejší, není na druhou stranu vždy nejefektivnější. Hlídky budou moci účinněji zasahovat i na odlehlých a pro služební vozidla špatně přístupných místech,“ vysvětloval hlavní důvody policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Jak dále dodal, dlouhé úseky pěšin a stezek kolem řek Ostravice, Morávky, přehrad Olešné a Žermanic navštěvují nejen turisté, ale někdy se zde objevují i různí exhibicionisté, pedofilové a zloději.

V této souvislosti frýdecko-místecký policejní mluvčí připomenul velkou kauzu, kterou museli nedávno řešit. „Jednalo se o pětašedesáti­letého cyklistu, který si u vody vyhlížel koupající se školačky, jimž platil za různé sexuální služby. Jiný případ se zase týkal asi dvacetiletého mladíka, jenž na počátku září okradl cyklistku na odlehlém místě ve Frýdku-Místku. Ženě odcizil kabelku s doklady a penězi. Proti takovýmto pachatelům chtějí frýdecko-místečtí policisté rozhodně zakročit. Na kolech budou rychlejší a mít jednodušší,“ dodal tiskový mluvčí Policie České republiky ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.