Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt na to reagoval prohlášením, že Zaorálek vykládá bláboly. Ostrý slovní střet vyvolaly obavy a protesty členů správní rady Ostravské univerzity, některých politiků i zdravotnických odborářů, kteří nesouhlasí se záměry ministerstva zdravotnictví převést fakultní nemocnice podle zákona o velké privatizaci na akciové společnosti a tu ostravskou zatím nezařadit do nové sítě univerzitních nemocnic.

Lubomír Zaorálek tvrdí, že lidé, kteří se bojí o osud nemocnice a považují převod fakultní nemocnice na akciovou společnost za první krok k privatizaci tohoto zdravotnického zařízení, mají pádný důvod k obavám. „Pokud k privatizaci dojde, stát se přestane chovat jako ten, kdo garantuje úroveň zdravotní péče. Následovat může situace jako ve společnosti ČEZ, která byla také původně státem kontrolována, ale dnes už v ní majoritu nemá. Pro nemocnici by to mohlo znamenat například rušení některých oborů a zhoršení dostupnosti lékařské péče,“ konstatoval Zaorálek.

On sám ani další sociální demokraté Julínkovu ujišťování, že fakultní nemocnice zůstane státní, nebude prodána soukromým investorům a bude zajišťovat špičkovou péči v celém spektru zdravotnických oborů, nevěří. „V zahraničí pan Julínek dává jasně najevo své záměry. Doma nám však vzhledem k tomu, že je před krajskými volbami, servíruje informace pomalu po lžičkách a neříká pravdu. Například vloni na podzim pro slovenský deník SME v rozhovoru řekl, že by byl rád, kdyby se pro fakultní nemocnice našel také soukromý partner, že bude záležet na politickém rozhodnutí, zda v nich bude mít soukromý kapitál větší, nebo menší podíl. Přiznal také, že je příznivcem větší privatizace,“ konstatoval Zaorálek.

Poslanec také pochybuje, že zhruba 700 milionů korun, které mají být ještě letos proinvestovány podle slibu ministra Julínka v ostravské fakultní nemocnici, špitál skutečně dostane. „Já bych byl moc rád, kdyby tomu tak bylo, ostravská fakultní nemocnice potřebuje modernizaci, ale ve státním rozpočtu ta suma prostě není. Našel jsem pouze částku 160 milionů korun, se kterou se letos v rozpočtu na investice pro tuto nemocnici počítá,“ tvrdí Zaorálek. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt na to reagoval prohlášením, že Zaorálek coby stínový ministr zahraničí nerozumí ani zahraniční politice, natož zdravotnictví a že všechno, co vykládá, jsou bláboly.

„Ty peníze na investice pro ostravskou fakultní nemocnici ve státním rozpočtu jsou. Jen pan Zaorálek se v něm neorientuje a neumí v něm hledat. Znovu opakuji, že slíbené finance nemocnice dostane,“ tvrdí Cikrt. Vysvětlil, že v rozhovoru pro SME vystupoval Julínek jako pravicový politik se svými vizemi. „Pan Julínek je ministrem této koaliční vlády, ctí a dodržuje její programové prohlášení. Plyne z toho jediné a znovu to opakuji: nehodláme privatizovat fakultní nemocnice,“ prohlásil Cikrt. Zaorálek si přesto stojí na svém, Cikrta nepovažuje za partnera pro diskusi a jednání.