Konzulka se během své návštěvy mateřinky v Dolní Lištné, polské základní školy na Nádražní ulici a ZŠ a MŠ v Oldřichovicích zajímala mimo jiné o to, jak se školy vypořádaly s koronavirovou krizí a vzdálenou online výukou.

„Mám velmi dobrý pocit z toho, jak se školy a školky nachystaly na návrat dětí po pandemii koronaviru. To, že tolik dětí chodí do školy i dobrovolně, svědčí o výborné atmosféře, která tady panuje. Kdybych byla dítětem, sama bych sem ráda chodila,“ řekla s úsměvem Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

„Třinec se o polské školy stará velmi pěkně a byla bych ráda, kdyby všechny základní a mateřské školy v Moravskoslezském kraji měly takovou podporu ze strany vedení měst,“ doplnila.

Během své návštěvy ZŠ Gustawa Przeczka na Nádražní ulici stihla generální konzulka společně s primátorkou také pasovat 24 prvňáčků na čtenáře. Nechyběli mezi nimi i ti, kteří sledovali dění ve třídě online prostřednictvím notebooků.

„Mám radost, že se tato akce uskutečnila alespoň v komorním duchu, protože letos se tradiční hromadné pasování prvňáčků na čtenáře pořádané knihovnou nemohlo kvůli koronaviru uskutečnit,“ podotkla starostka Věra Palkovská.