„Pomník padlých v I. a II. světové válce Samaritán, který se nachází uprostřed parčíku na Kostikově náměstí ve Frýdku, právě prochází opravou. Autorem pomníku je akademický sochař F. Juráň. Jedná se o sousoší – postavu vojáka z 1. světové války, který podává nápoj z polní lahve zraněnému muži,“ vysvětlila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Dodala, že restaurátorské práce na pomníku budou probíhat až do konce letošního roku. „Zahrnují tmelení spár, čištění žulového podstavce a opravu písma ve zlatém provedení, kterým jsou v podstavci pomníku zvěčněna jména 135 padlých hrdinů,“ upřesnila mluvčí. Oprava pomníku bude stát 68 tisíc korun a zaplatí ji město ze svého rozpočtu.

„Na území Frýdku-Místku se nachází dvacet pomníků a pietních míst. Je nutno si připomenout, že za svobodu, která je pro nás každodenní samozřejmostí, musel někdo tvrdě bojovat a položit za ni svůj život. Proto město vkládá finanční prostředky do oprav válečných hrobů a pietních míst i do jejich pravidelné údržby, která zahrnuje úklid okolí, výsadbu květin a úpravu zeleně,“ dodala Jana Matějíková.