„Vzrostlé túje byly z důvodu zasahování do ochranného pásma vysokého napětí skáceny a nahrazeny třiceti kusy tisů červených," popsal Jaroslav Zezula z odboru životního prostředí a zemědělství, který má ve své kompetenci i starost o pomníky a válečné hroby. Už dříve pracovníci odstranili staré nefunkční lampy a opravili památníky včetně bludného balvanu a žulového kvádru. Rovněž uklidili odpadky a posekali trávník kolem pietního místa.

Úpravou okolí památníku se město začalo zabývat na začátku letošního roku, na jeho tehdejší stav si totiž stěžovalo několik uživatelů sociální sítě facebook. Práce podle mluvčí magistrátu Jany Matějíkové stály městskou kasu 79 tisíc korun.

Pomník připomíná smrt pěti odbojářů Josefa Lichnovského, Zdeňka Žáčka, Jana Ermise, Josefa Drozda a Bohumír Janáčka, kteří byli oběšeni 3. září roku 1943. Důvodem popravy byla odveta nacistů skupina partyzánů totiž tehdy „vyhodila do vzduchu" železniční trať, po které projížděl německý transportní vlak. Nacisté viníky nemohli v Lískovci a jeho okolí najít, pomsty se ale nechtěli vzdát. „Vytáhli z vyšetřovací vazby skupinu pěti odbojářů, kteří byli zavření za jinou odbojovou činnost. Ti tam byli pro výstrahu pověšeni," uvedl historik Jaromír Polášek. Poprava podle něj měla obyvatele protektorátu odradit od další partyzánské činnosti lidé, kteří projížděli vlakem kolem místa nynějšího památníku, měli oběti teroru na očích.