Organizace ADRA vyhlásila potravinovou sbírku pro oběti válečného konfliktu na Ukrajině na konci ledna. Do charitativních obchůdků ve Frýdku-Místku, Havířově a Karviné a Frýdlantu nad Ostravicí mohou lidé nosit trvanlivé potraviny až do 18. února. „Zájem je velký, už máme plných asi padesát banánových krabic," řekl Deníku vedoucí frýdecko-místeckého dobrovolnického centra ADRA Stanislav Staněk.

Pomoc se dostane k lidem v nouzi do města Mukačevo v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Boje se sice týkají východní části země, i na západě ale přibývá lidí, kteří nemají peníze na pokrytí základních životních potřeb.

„Podniky propouštějí zaměstnance nebo jim zadržují výplaty. V důsledku konfliktu se na Ukrajině vše zdražilo, potraviny až dvojnásobně. Míra inflace je veliká. Krize se stále prohlubuje a životní úroveň lidí klesá," líčil situaci Karel Folwarczny, který sbírku organizuje.

ADRA působí v Mukačevu už od roku 2007. „Spolupracujeme i s tamní nemocnicí," poznamenal Stanislav Staněk, kterého těší, že se do potravinové sbírky aktivně zapojily také stovky školáků na Frýdecko-Místecku. Sbírku totiž podpořily základní a střední školy ve Frýdku-Místku, ale i žáci z Frýdlantu nad Ostravicí, Dobré a Starého Města.

Potraviny, lékárničky nebo čisticí prostředky se včera hromadily třeba v aule frýdecko-místecké 6. základní školy. „Přinesla jsem velkou konzervu s ovocem. Vím, že je sbírka určená pro různé lidi na Ukrajině, kteří mají problémy," pověděla Klára Beránková, která chodí do sedmé třídy. Rýží, těstovinami, čočkou, hrachem a konzervami s paštikou přispěl i její spolužák Tomáš Filip. „Nakoupila je mamka a říkala, ať to sem donesu," prozradil.

Nad zapojením do potravinové sbírky škola neváhala. „Zájem byl obrovský ze strany dětí i rodičů, jsme určitě spokojeni. Příští týden si to od nás převezme ADRA," uvedl ředitel 6. ZŠ Lukáš Synek.

Už v lednu se na východ Ukrajiny vypravily kamiony s oblečením, které darovali také lidé z Frýdecko-Místecka. ADRA Frýdek-Místek poskytla do sbírky 1,5 tuny oblečení, například bundy, deky či spodní prádlo.