„Je to pro mě silný okamžik, protože to je skutečně poprvé, co se mi dostalo této milé povinnosti a velké cti. Musel jsem se na to připravit a projít si celý obřad, abych na nic nezapomněl. Prožívám dnešní den velice intenzivně. Je to velký den pro město, věřící i mě osobně,“ řekl novinářům Martin David.

Zničení kostela v roce 2017 podle něj znamenalo obrovskou ztrátu pro věřící i pro město, které v kostele mělo svou nejcennější památku. To, že kostel v Třinci rok chyběl podle něj dokládá i fakt, že se věřící na tomto místě scházeli, i když zde už kostel nestál. Mše svaté anebo křty probíhaly venku. „Tím lidé vyjádřili svou touhu, aby tady kostel znovu stál,“ říká Martin David.

Vysvětlil také, jaký význam má akt svěcení kostela: „Vysvěcení kostela znamená, že se z dřevěné stavby stane chrám. Obřadem zasvěcení kostela se kostel stane místem Bohu zasvěceným, místem, které je od této chvíle určeno pro bohoslužbu.“

Kněz: Je lepší myslet na budoucnost

Farář Kazimierz Plachta, který už dříve do médií řekl, že žhářům odpustil, popsal v neděli pocity, které prožíval v průběhu dnů, týdnů i měsíců po zničujícím požáru.

„V takových chvílích člověk raději nevzpomíná na to, co bylo a soustředí se na budoucnost, protože by nemusel unést, kdyby se zabýval jen obtížemi minulosti. I my jsme všechny naše snahy upírali k budoucímu. V té naději, jak říká Svatý Pavel: ‚Zapomínám na to, co je za mnou a soustředím se na to, co je přede mnou.‘ A takto jsme i my prožívali to nelehké období a s Boží pomocí jsme ho překonali,“ svěřil se gutský farář Kazimierz Plachta.

Napojení na hasiče a nádrž s vodou poblíž

Kostel Božího těla v Gutech je věrnou replikou původní stavby a na jeho stavbu byly využity tradiční řemeslné postupy. Postaven je z jedlového dřeva, pro dřevěný šindel bylo použito dřevo smrkové a 10 kubíků dřeva dubového.

close První bohoslužba v replice požárem zničeného dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech se konala v neděli 6. června 2021. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in První bohoslužba v replice požárem zničeného dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech se konala v neděli 6. června 2021.

Základní kámen stavby byl položen 26. května 2020 a stavba trvala přesně jeden rok.

Závěrečná prohlídka úředníky stavebního úřadu se konala 26. května 2021.

Kostel je nově vybaven elektrickým protipožárním zařízením, napojeným na Pult centralizované ochrany hasičů. Novým technickým vybavením kostela je rovněž nádrž na požární vodu s objemem 24 kubíků. Kostel je zkontrolován, jeho vybavování a dokončení úprav okolí bude ještě několik let pokračovat.