Areál s českou i polskou školou je u frekventované krajské silnice, jež spojuje Vendryni s třineckou Sosnou. Kolem cesty nelze vybudovat samostatné autobusové zálivy, a proto autobusy, které dováží děti do škol, zastavují na krajnici a žáci musejí silnici v tomto místě přecházet.

Hrozí tak střety s projíždějícími vozidly. Obavy mají i rodiče, kteří dováží své děti autem. U škol v podstatě není kde zaparkovat.

Problému se před časem ujal Vendryňan Miroslav Stonawski nastudoval si předpisy týkající se komunikací a začal přemýšlet, jak by se dala situace vyřešit. „Přišel na dobré řešení, které konzultoval s projektanty. Díky jeho iniciativě vznikla studie řešení bezpečnosti v dopravě této části Vendryně," řekl Deníku Ladislav Olšar, předseda neziskové organizace Sdružení pro rozvoj Třinecka a Jablunkovska, jehož Stonawski s nápadem seznámil. Olšar se poté rozhodl, že neziskovka záměr podpoří.

„Byla zpracována projektová studie a sepsána petice, kterou v současnosti podepisují občané, kteří souhlasí s řešením tohoto problému," dodal Olšar s tím, že petice bude předána vendryňským zastupitelům 23. září. Podpis už připojil například vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala, jenž v obci žije. „Třiadvacátého září předstoupí organizátoři petice před vendryňské zastupitele a budou bojovat za to, aby byl tento důležitý projekt zařazen do investičních priorit Vendryně. Jedná se o krásný příklad toho, že i řadový občan může přinést dobrý nápad, jak řešit problémy své obce," tvrdí Olšar.

Na jednání zvou náměstka hejtmana

Vendryňský starosta Bohuslav Raszka včera řekl, že o iniciativě ví.

„My to řešíme. Je to velice komplikovaná záležitost, také kvůli spletitosti sítí, ale v podstatě jde o vybudování ,kruháče', který by byl u školy místo klasické křižovatky. Finance by na to měl dávat kraj. Na jednání zastupitelstva jsme pozvali náměstka hejtmana, petici bychom chtěli předložit jako podpůrné stanovisko," naznačil Bohuslav Raszka. „Pro ten objezd jsou dvě varianty řešení. Ale musí se k tomu vyjádřit odborníci a kraj," zdůraznil. Podle něj se o možném řešení dopravní situace u škol jednalo už v roce 2013, ale bez výsledku. V křižovatce patří obci jen silnice, která vede směrem dolů kolem obchodu.

Chodník bude dřív

Bohuslav Raszka včera připomněl, že pokud jde o přípravu, je na tom mnohem lépe projekt chodníku ke kulturnímu domu Czytelnia.

„Chodník bychom chtěli udělat ještě letos," pravil starosta. „Pokud jde o bezpečnost, tady nejde jen o objezd. Děláme i studii k cyklostezce, která by vedla směrem na Sosnu," prohlásil Raszka.