Obyvatelé Frýdlantu nad Ostravicí příští rok zaplatí za svoz a likvidaci domovního odpadu poplatky ve stejné výši jako letos. Rozhodli o tom zastupitelé města na svém čtvrtečním zasedání. Místní obyvatelé i chataři tu za svoz odpadků zaplatí rovných pět set korun za rok. Je to nejvyšší možná sazba, jakou povoluje zákon.

Podle radních však tato částka na úhradu skutečných nákladů zdaleka nestačí a město musí likvidaci komunálního odpadu částečně dotovat ze svého rozpočtu. Suma, kterou město z obecního rozpočtu doplácí, se navíc stále zvyšuje. „Město už na svoz odpadů doplácí přes čtyři miliony korun za rok, přičemž ještě před rokem to bylo 3,5 milionu korun. Lidé produkují stále více odpadů, zákon nám však neumožňuje, abychom poplatek za jejich svoz a likvidaci adekvátně zvýšili,“ vysvětlil starosta města Jiří Mořkovský (ODS).

Z pětisetkorunového poplatku činí polovinu paušál za osobu a rok. Ten ve Frýdlantu zůstává na maximální zákonné hranici 250 korun. Druhá polovina se vypočítává ze skutečných nákladů obce na sběr a svoz netříděného odpadu v předchozím roce. Ty vloni přesáhly čtyři miliony korun. „Když se tyto náklady rozúčtují mezi zhruba deset a půl tisíce poplatníků, výsledná částka činí 386 korun na osobu. Město však podle zákona o místních poplatcích může vybrat nejvýše 250 korun,“ vysvětlil starosta. Město tak za svoz a likvidaci odpadů každého obyvatele doplatí 136 korun ze svého rozpočtu.