Byť jsou celkové náklady třinecké radnice na sběr a svoz komunálního odpadu v přepočtu na obyvatele daleko vyšší, i letos zůstává poplatek na pětistovce za rok. Skutečné náklady za rok 2014 na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu činily přes 27 milionů korun. Město tak doplácí miliony korun ročně, ačkoli s tříděním odpadů Třinečané potíže nemají. Oproti jiným městům v kraji má Třinec dlouhodobě navrch.

Ve Frýdku-Místku se už několik let platí 492 korun za osobu a rok, ani letos se částka nemění. Senioři vytáhnou z kapsy zhruba poloviční částku. „V souladu se zákonem jsme mohli poplatek navýšit až na 680 korun, ale neudělali jsme to. Nechceme zatěžovat peněženky občanů," uvedl primátor Michal Pobucký s tím, že je to také malá odměna za to, že lidé třídí odpad, a zbytečně tak nezvyšují náklady na jeho likvidaci.

Od letoška jsou nově osvobozeny od místního poplatku za komunální odpad děti do tří let. Ve Frýdku-Místku se ročně narodí do tisíce dětí, za první rok života dítěte tak očekávaný výpadek v rozpočtu bude činit zhruba půl milionu korun. V budoucnu by se úleva od poplatku za odpad mohla ve městě týkat také starších dětí, jak avizovala část zastupitelů.

Místní poplatek za svoz odpadu nepokrývá náklady ani v menších městech. Například v Brušperku činil rozdíl mezi příjmy a náklady přes půl milionu korun. „Máme však velké rezervy v jeho třídění. Při namátkových kontrolách kontejnerů na směsný odpad zjišťujeme, že mnoho recyklovatelných odpadů končí ještě stále v nich místo v kontejnerech pro recyklovatelný materiál," poznamenal místostarosta Jiří Pasyk. I přes ztrátu však zastupitelé ponechali poplatek na částce 396 korun na osobu a rok.

Ve Frýdlantě nad Ostravicí si letos připlatí lidé, kteří vlastní stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba. Nově zaplatí poplatek za svoz komunálního odpadu ve výši 884 korun. Obyvatelé města zaplatí stejně jako doposud 700 korun, úlevy mají děti i senioři.

Jednou z mála obcí, kde poplatek za svoz odpadu letos poklesl, jsou Kunčice pod Ondřejníkem. Lidé si musejí připravit 504 korun, loni platili o 36 korun více. Zastupitelé obce v prosinci přistoupili na snížení částky díky nižším nákladům obce na likvidaci odpadu v roce 2014. Vychází se totiž vždy z kalkulace uzavřeného předešlého roku.