Za jeden den pobytu v nemocnici pacienti musejí zaplatit šedesát korun. Kdo se ale nechce smířit s tím, že by musel stonat v obyčejném nábytku, pokoj sdílet s dalšími pacienty, že by se neměl možnost připojit k internetu a na televizi by se musel chodil dívat na chodbu, má možnost si k povinnému šedesátikorunovému poplatku připlatit i nadstandard.

close zoom_in „V Nemocnici Třinec si pacienti mohou připlatit za nadstandardní ubytování. Zdravotní péči ale samozřejmě dostanou všichni pacienti stejnou,“ připomněla tisková mluvčí Nemocnice Třinec Lenka Franková. Pokoje s nadstandardní výbavou jsou tu jednolůžkové, jsou vybaveny lednicí a na porodním oddělení jsou uzpůsobeny tak, aby tu mohli přebývat i novopečení tatínkové. „Na klasických odděleních pacienti za tyto jednolůžkové pokoje zaplatí 260 korun za den. Pokud chtějí i výběr z nadstandardní stravy, připlatí ještě padesátikorunu. Na porodním oddělení stojí pobyt v nadstandardním pokoji 545 korun na den,“ uvedla Lenka Franková.

 

Nemocnice ve Frýdku-Místku je na tom jinak. Nadstandardní pokoje tu běžně fungovaly, situaci ale koncem loňského roku změnil havarijní stav chirurgického pavilonu. Ten na podzim statik nařídil okamžitě vystěhovat a nemocnice proto musela několik oddělení přestěhovat do jiných prostor. „Měli jsme velmi pěkné nadstandardní pokoje, ale kvůli vystěhování chirurgického pavilonu jsme je museli dočasně zrušit, abychom maximálně využili volného místa. Jakmile se situace stabilizuje, rozhodně tuto službu opět obnovíme,“ vysvětlila tisková mluvčí frýdecké nemocnice Inéz Bohdanová Bortoliová.

Naproti tomu nemocnice Třinec Podlesí nadstandardní pokoje nabízí. „Jsou jednolůžkové, vybavené odlišným nábytkem, pacienti se tu mohou připojit k internetu, pokoje jsou vybaveny televizí. Pobyt v nich stojí zhruba mezi třemi a čtyřmi sty korunami na den,“ informoval ředitel třinecké Nemocnice Podlesí Karel Dostalík.

Nemocnice rozdílně přistoupily i ke způsobu vybírání poplatků za hospitalizaci. Zatímco v Třinci si pacienti mohou kupony koupit v automatech, ve Frýdku by je hledali marně. „Ve Frýdku regulační poplatky pacienti zaplatí po ošetření u zdravotních sester v jednotlivých ambulancích,“ uvedla Inéz Bohdanová Bortoliová. „Poplatky za hospitalizaci pacienti mohou uhradit buď na centrální recepci nemocnice, nebo v pokladně, případně mohou využít i bezhotovostní platby,“ konstatovala. „Vybírání poplatků prostřednictvím automatů neplánujeme,“ dodala.

close zoom_in

 

„V třinecké nemocnici pacienti budou moci platit prostřednictvím tří platebních automatů umístěných v areálu nemocnice. Před návštěvou lékaře si pacient zakoupí kupon, se kterým přijde na ošetření,“ vysvětlila Lenka Franková. V automatech však není možné platit za pobyt v nemocnici. Za ten budou pacienti platit hotově nebo platební kartou v den propuštění, nebo nejpozději do osmi dnů po propuštění v pokladně nemocnice nebo na příjmovém oddělení. Pokud ale hospitalizace překročí třicet dnů, budou se účty vystavovat průběžně vždy na konci měsíce. „V rámci bezpečnostních opatření budeme přijímat i zálohové platby na pobyt v nemocnici. Chceme tak předejít možnému riziku krádeží větších částek, které by jinak pacienti u sebe museli přechovávat až do ukončení hospitalizace,“ řekla Lenka Franková.

Také v třinecké Nemocnici Podlesí se poplatky za zdravotní péči budou vybírat prostřednictvím platebních automatů.