„Vykáceno bude devatenáct stromů, převážně lip srdčitých a javorů klenů, které v důsledku silného napadení jmelím, ale i dlouhodobého nedostatku vláhy usychají a ohrožují bezpečnost osob,“ uvedla Jana Matějíková, mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu. Stromy ke kácení byly vytipovány na základě posudku, který pro Povodí Odry vypracovala specializovaná arboristická firma.

„Kácení není vítanou činností, nicméně bezpečnost osob je prioritou,“ doplnila Jana Matějíková. Povodí Odry v minulých letech stromy ořezalo, aby se zlepšil jejich zdravotní stav, stromy přesto začaly postupně odumírat.

Za vykácené stromy Povodí Odry nové stromy nevysadí. Na tělese protipovodňové hráze to totiž není možné.

Ve Frýdku-Místku každoročně navyšují počty stromů a vysazují jich stovky. Hledat pro ně vhodná místa je ale čím dál složitější, vzhledem k nezbytnému dodržování legislativy. Stromy nesmí být například vysazeny v blízkosti vedení inženýrských nebo kabelových sítí. Město plánuje nahradit vykácené stromy výsadbou nových stromů v parku u řeky na městských pozemcích.

Letošní léto s sebou přineslo extrémní teploty a sucho, které městské zeleni také příliš nesvědčilo. Omezilo se kosení trávníků a namísto toho zintenzivnilo zalévání výsadeb stromů nově i zavlažovacími vaky, protože právě stromy mají klíčovou úlohu v ovlivňování městského mikroklimatu.