„V současné době probíhá poslední vyvlastňovací řízení. Soud však na konci dubna zrušil vyvlastnění jednoho potřebného pozemku. Jde o zbývajících 400 metrů. Moravskoslezský kraj i Ředitelství silnic a dálnic se proti rozhodnutí okamžitě odvolali. Zahájení stavby se tímto krokem může oddálit o měsíce až roky,“ uvedlo Ředitelství silnic a dálnic, které má přípravu obchvatu na starosti.

Ve vlastnictví státu je 96,5 procenta potřebných pozemků. Dvě vyvlastňovací řízení byla napadena stížností u Nejvyššího správního soudu. Ten svým rozsudkem vrátil celý proces znovu na začátek.

Nová silnice, která uleví zejména Stříteži a Hnojníku, kudy denně jezdí tisíce aut a kamionů, bude měřit 5,4 kilometru. V září 2016 bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavby. Zhotovitel stavby byl vybrán, smlouva zatím není uzavřena.

Předpokládaná cena stavby je zhruba 2,58 miliardy korun bez DPH. Jediná cesta k tomu, aby se letos stavělo, je dohoda s vlastníky posledních pozemků. Pokud k dohodě nedojde, začátek stavby bude ve hvězdách.