„Nejdříve jsem sama hledala, co bychom Elišce na hrobeček dali. Nic, co by se nám líbilo, jsme ale nenašli, proto jsem nakonec památeční kámen vyrobila sama. Moc se líbil kamarádce, takže jsem ji taky jeden vyrobila, pak pro sousedku, její známou, kolegyni v práci… Mnoha lidem se to líbilo, všichni říkali, že jim něco takového chybělo. Proto jsem si asi před rokem sama vyrobila webové stránky a zkusila jsem to lidem nabídnout,“ vzpomíná na začátky výroby kamenných pomníků pro zvířata Petra Vaňousová.

Pustevny byly v sobotu 6. března 2021 téměř pusté a prázdné, stejně jako trasa z Trojanovic-Bystrého a zpět nebo parkoviště v Ráztoce.
Toto se jen tak nevidí. Pustevny jsou takřka bez lidí, hlídá je policie a vojsko

Že lidé nad ztrátou svých zvířecích miláčku velmi truchlí, je známá věc. Poznala i Petra, která první rok vyrobila asi stovku pomníčků, a postupně se zájem o ně zvyšuje. „Většinou chodí objednávky i na doporučení těch, co už mají pomníček. Takže každý měsíc máme více zájemců a objednávek,“ říká žena na rodičovské dovolené.

Petra Vaňousová z Frýdlantu vyrábí kamenné pomníčky jako vzpomínku na uhynulá zvířata.Petra Vaňousová z Frýdlantu vyrábí kamenné pomníčky jako vzpomínku na uhynulá zvířata.Zdroj: archiv Petry Vaňousové

Pomníčky vyrábějí spolu s manžele v dílně na zahradě. Pro jaká zvířata nechávají lidé vyrobit kamenné pomníčky, „Nejčastěji pro psy a kočky, ale i pro koně. Už jsem ale dělala i pro křečka či králíčka,“ vzpomíná Petra.

Náhrobek se vzkazem a fotkou

Kameny, z nich pomníčky vyrábí, mohou být různé. Dělají se z vápence, mramoru, lomového kamene světlého i tmavého nebo z žuly. Kámen se několikrát přelakuje bezbarvým lakem, aby byl pomníček odolný vůči dešti, povětrnostním podmínkám i otěru.

Policie ČR a vojáci začali nařízením vlády ČR kontrolovat, jestli lidé dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. 6. března 2021 na Ostravici.
Policie MS kraje: děkujeme. Podívejte se na proměněné Beskydy i hlídky v akci

A jak takový pomníček vypadá? Na kámen vepíšu jméno zvířete, datum úmrtí, ale i třeba osobní vyznání, jako „Tady jsi to měla nejradši“, „Zůstaneš navždy v našich srdcích,“, „Nikdy nezapomeneme“ a podobné. Nechybí samozřejmě ozdobné ťapičky, srdíčko s tlapkou a fotku mazlíčka. Fotka je ošetřená speciální tekutou UV laminací, která zvyšuje odolnost fotky před UV zářením,“ vysvětluje Petra.

Petra Vaňousová z Frýdlantu vyrábí kamenné pomníčky jako vzpomínku na uhynulá zvířata.Petra Vaňousová z Frýdlantu vyrábí kamenné pomníčky jako vzpomínku na uhynulá zvířata.Zdroj: archiv Petry Vaňousové

K TÉMATU

Obvyklá cena pomníčku se pohybuje od 600 do jednoho tisíce korun. Záleží na velikosti a typu. Zákazníky mají Vaňousovi po celé České republice ale už i na Slovensku. Pomníčky pak lidé umisťují nejčastěji doma na zahradě, pod přístřeškem, ale i v bytě ve vitrínce jako památku. Někdo má prý pochované pejsky i na psím hřbitově. Spokojení zákazníci pak výrobcům posílají fotku hotového hrobečku. „Bývají moc hezky upravené, je vidět, že ti pejskové a kočičky byly milovanými členy rodiny…,“ říká Petra. Jí vyráběné kamenné pomníčky si můžete prohlédnout na www.poslednipac.cz.