Přesně 41 dní po komunálních volbách a měsíc po podpisu koaliční dohody se k ustavujícímu zasedání sešli zastupitelé Třince. Říjnové výsledky sice zpochybnilo pět subjektů, ostravský krajský soud ale jejich návrh na neplatnost voleb ve městě smetl minulý týden ze stolu.

Páteční jednání v hotelu Steelhouse mělo slavnostní charakter, zazněla i česká hymna. Zpočátku ho řídila dosavadní místostarostka Milada Hejmejová.

Slovo „slibuji" zaznělo od jednatřiceti zvolených zástupců města. Dva jejich kolegové s omluvou nedorazili, a tak slib, který ještě musí stvrdit svým podpisem, absolvují až v prosinci.

Mezi zastupiteli je řada nováčků, kteří si v pátek vůbec poprvé vyzkoušeli práci s hlasovacím zařízením. Dostali mimo jiné radu, že příslušné tlačítko mají mačkat „dost silně".

Hlavním bodem jednání byla volba starosty, místostarostů a radních, přičemž se stanovil i jejich počet. Jedinou kandidátkou na funkci starosty byla Věra Palkovská, jednička kandidátky sdružení Osobnosti pro Třinec, které ve volbách získalo 16 z třiatřiceti mandátů.

V pátek pro ni hlasovalo 27 zastupitelů, pouze čtyři zástupci opozice se hlasování zdrželi. „Je to pro mě obrovská čest a zodpovědnost," uvedla Věra Palkovská, jež město řídí od roku 2006. Naznačila, že tak vysoký počet hlasů neočekávala.

Posty uvolněných místostarostů budou zastávat Ivo Kaleta (Osobnosti pro Třinec) a Michael Trojka (KDU-ČSL), neuvolněným místostarostou je nově Radim Kozlovský (Osobnosti pro Třinec).

Zastupitelé stanovili i počet radních. Je jich jedenáct, tedy stejně jako v minulých volebních obdobích. V městské radě dále usednou Anna Gavendová, Martina Wolna, Bohdan Sikora, Karel Bieringer, Regina Szpyrcová (všichni Osobnosti pro Třinec), Jana Kantorová a Bohuslav Kokotek (KDU-ČSL).

To, že koalici vytvoří Osobnosti pro Třinec, TOP 09 a lidovci, bylo jasné od druhé poloviny října. „Programové prohlášení bude hotové v prosinci. V lednu pak bude vyhlášeno," řekla Deníku Věra Palkovská s tím, že voliči dali koalici velice silný mandát.

Městská rada se poprvé sejde v pondělí 1. prosince, o osm dní později budou třinečtí zastupitelé schvalovat rozpočet města na příští rok.